Anasayfa » Haberler » BTÜ, Projelerle Kestel Kampüs Alanında

BTÜ, Projelerle Kestel Kampüs Alanında

Bursa Teknik Üniversitesi idari ve teknik ekibi Kestel Çataltepe’de kampüs çalışmaları kapsamında incelemelerde bulundu. Rektör Prof. Dr. Arif Karademir,  rektör yardımcıları Prof. Dr. Nurettin Acır, Prof. Dr. Ramazan Kurt, genel sekreter Prof. Dr. Sami İmamoğlu, yapı işleri teknik daire başkanı Doç. Dr. Hasan Basri Koçer ile beraber akademik ve idari ekipten oluşan heyet arazi üzerinde, tamamlanan projeleri değerlendirdiler.

Kampüs alanında yapılan kamulaştırma işlemlerinin hemen peşinden hızla Kampüs Alanı Avan Projesi, Altyapı Uygulama Projesi ve Isı Merkezi-Enerji Binası Uygulama Projesi tamamlanmıştı. Ankara yolundan Kestel Kampüs alanına ulaşım sağlayacak yol güzergâhı ve kampüs içi yol rotaları son halini almış ve yerinde incelenmiştir. Ayrıca kampüs içerisinde rektörlük, fakülteler, lojman, yurtlar, teknokent ve sosyal alanlar ile ilgili binaların konumları arazi üzerinde değerlendirilmiştir.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası süreçte bilindiği gibi Orhangazi Üniversitesi kapatılmış, Yıldırım ilçesi Mimar Sinan’da bulunan kampüs ve binaları Bursa Teknik Üniversitesi’ne tahsis edilmiştir. Bursa Teknik Üniversitesi, Osmangazi yerleşkesi ve Merinos AKKM içerisindeki birimlerini, Bursa Defterdarlığının talepleri ve Büyükşehir Belediyesinin de yer ihtiyacını hesaba katarak hızla boşaltmıştır. BTÜ, mevcut akademik/ idari personelinin daha etkin performanslı çalışabilmesi ve ayrıca fiziki mekanlarını daha etkin kullanabilmek için 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gelişen olaylar sonucu şu an Yıldırım’da bulunan iki kampüs alanında eğitim ve araştırma faaliyetlerini tüm hızı ile yürütmektedir. BTÜ, ayrıca kendi bünyesinde normalde olmayan 15 civarında yeni bölümü YÖK’ün talimatı gereği açmış ve kapatılan vakıf üniversitelerinden BTÜ’ye yerleşen yaklaşık 800 civarında lisans ve lisansüstü öğrencinin eğitimlerini tamamlamaları için müfredatlarını işler duruma getirmiştir.

Konu hakkında BTÜ rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, “Darbe girişimi sonrası ülkemizde gelinen normalleşme sürecine göre, BTÜ’de kampüs konusunda koordinasyon içerisinde olduğu kurumlarla uyum içerisinde gerekli çalışmaları aksatmadan yapmaktadır. BTÜ idari ve teknik ekibi, Bursa, bölge ve öncelikle ülke gereksinimlerine göre çözümler üreten kuvvetli bir araştırma ve eğitim merkezi oluşturmak için gerekli çalışmaları sürdürmektedirler.” dedi.