Anasayfa » Haberler » BTÜ Basın Toplantısı

BTÜ Basın Toplantısı

 

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mimar Sinan Yerleşkesinde BTÜ’nün gelişim sürecini konu alan basın toplantısı gerçekleştirildi.

Rektör Prof. Dr. Arif Karademir’in üniversitenin kuruluşundan itibaren geçtiği süreçlerle ilgili bilgi aktardığı toplantıya ulusal ve yerel medyadan birçok basın mensubu katıldı. 15 Temmuz darbe girişimini lanetleyerek söze başlayan Rektör Karademir üniversitenin kuruluşu itibariyle hangi süreçlerden bugüne geldiğini anlattı. Karademir, “BTÜ 21.07.2010 tarihinde başka bir üniversiteden akademik, idari personel ve herhangi bir eğitim birimi almadan tamamen yeniden kurulmuş çok genç bir üniversitedir. Bu nedenle personel sayısı, akademik birimleri ve öğrenci sayıları açısından kaliteden de ödün vermeden sürekli gelişen ve buna bağlı olarakta fiziki mekan ihtiyacı her zaman artan bir eğitim kurumudur. Kapatılan Orhangazi Üniversitesinin, yeni mekan kiralamak aşamasında olan BTÜ’ye tahsis edilmesi bu anlamda son derece memnun edici olmuştur. Konu hakkındaki destekleri ve onaylarından dolayı Sayın Bursa Valimiz İzzettin Küçük Beyefendi’ye, Maliye Bakanlığı ve YÖK’e çok teşekkür ederim. Vakıf üniversite binalarının ihtiyaç halindeki üniversitelere tahsis kararını alan Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ederim. ” dedi.

 

Öğrenciler için ne gerekiyorsa yapılacaktır

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Karademir, kapatılan üniversite konusunda, “Kapatılan vakıf üniversite binalarının, bütün sistemleriyle beraber problemsiz devreye alınması, öğrencilerle ilgili bütün belge ve işlemler konusunda titizlikle çalışma konusunda BTÜ iyi bir performans göstermiştir. Kapatılan vakıf üniversitesi öğrencilerinin durumları konusunda BTÜ, YÖK tarafından “koordinatör” üniversite seçilmiş olup, öğrencilerin mağdur edilmemesi için ne gerekiyorsa yapılacaktır.” dedi.

 

Soruşturmalar

“Darbe girişimi sonrası gelişen süreçle beraber BTÜ’de 20 akademisyen, 18 idari personel hakkında soruşturmalar devam etmekte olup, 4 akademik, 3 tane de idari personelin kamu hizmetinden çıkarılma kararı verilmiştir.” diyen Rektör Karademir, “Bu durum, hür düşüncenin olması gereken üniversite ortamlarını ciddi etkilemekte, personelde tedirginlik oluşturmaktadır. Ancak kesinlikle yaşanması gereken zorunlu bir süreçtir. Elbirliği ile ülke olarak bu olağanüstü durumdan hızla olağan hale geçmek için çok çalışmamız gerekmektedir.” dedi.

 

İlk 10’a Girmemiz Lazım!

Rektör Karademir “2016 Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi” listesinde çok genç bir üniversite olmamıza rağmen ilk 50’ye girmiş olmamız öncelikle Bursa için sevindirici ama kesinlikle yeterli değildir. BTÜ’nün listede ilk 10’da olması için çalışacağız.” dedi. BTÜ, yeni mekanları, güçlenen kadrosu, artan eğitim birimleri, araştırma merkezleri, özgün eğitim modeli ve sanayi odaklı projeleri ile kısa zamanda çok daha iyi noktalara gelecektir.” dedi.

 

Toplantı sonrası üniversitenin bazı mekanları gezildi ve bilgiler verildi.