Anasayfa » Haberler » Üniversitemiz 2011/2012 Akademik Yılı Törenle Başladı

Bursa’nın geleceğine yeni bir ivme kazandıran Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) 2011-2012 akademik yılı, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katıldığı törenle başladı.

BTÜ’nün 2011- 2012 akademik yılı açılışında konuşan Bakan Eroğlu, 21. asrın büyük düşünenlerin yüzyılı olacağını belirterek, Bursa Teknik Üniversitesi’nin de dünyayla yarışacak hedefler koyması gerektiğini söyledi. Bakan Eroğlu, bu yıl makine mühendisliği ve kimya bölümlerinde 78 öğrenci ve güçlü bir akademik kadroyla eğitim-öğretime başlayan üniversitenin büyüyerek Türkiye’de ve dünyada adından söz ettireceğine inandığını kaydetti.

Türkiye’nin beşinci teknik üniversitesi olan BTÜ’nün kalite standartlarının yüksek olduğunu ifade eden Bursa Valisi Şahabettin Harput da, “Bursa Teknik Üniversitesi, Bursa’nın gelişimine olumlu katkılarda bulunacaktır. Bursa’da lise ve orta öğretimde yüzde 60 teknik, yüzde 40 da genel lise düzeyinde okulumuz vardır. BTÜ Bursa’yı geliştirecektir” dedi.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen de, uzun emeklerden sonra Bursa’da kurulan ikinci üniversite olan BTÜ’nün Bursa’daki Türkiye’de ve dünyada söz sahibi üniversiteler arasına gireceğini ifade etti. Rektör Sürmen, AR-GE çalışmalarında, teknoloji ve proje üretiminde, yenilikçilikte dünyadaki hızlı gelişimin gerisinde kalmayan üniversitelerden biri olacaklarını sözlerine ekledi.