Anasayfa » Haberler » BTÜ Makine Mühendisliği İlk Mezunları Sahaya İnmeye Hazırlanıyor

BTÜ Makine Mühendisliği İlk Mezunları Sahaya İnmeye Hazırlanıyor

Haziran ayı içerisinde mezun olacak olan Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Makine Mühendisliği son sınıf öğrencileri, mezuniyet öncesi Durmazlar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş’yi gezdi.

BTÜ Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bahattin Kanber önderliğinde gerçekleştirilen teknik geziye Yrd. Doç. Erdem Uzunsoy da eşlik etti. Öğrencilere fabrikayı gezdiren Üretim Müdürü Caner Mutlu ve Metot Yöneticisi Ayberk Onat Durma makineleri ve üretim süreçleri hakkında bilgi aktardı. Dünyanın en büyük sac işleme makineleri üreticilerinden biri olan Durmazlar ayrıca Türkiye’nin ilk yerli tramvayı olan İpekböceği’nin de üreticisi. Bu yönüyle Durmazlar, raylı sistem ulaşım araçlarının yerli imalatının öncüsü konumunda. Durmazlar Raylı Sistemler Fabrikası’nda öğrencilere araç üzerinde kullanılan yerli ve yabancı malzemelerin kalite kontrol ve stok alanı ile ilgili bilgi aktaran Durmaray İhale Uzmanı Özgün Efe Önder, öğrencilere Kocaeli ve Samsun için üretilen 2,65 adını verdikleri Tramvay projesini tanıttı. Aracın modüllerini, montaj aşamasını ve üzerinde yapılan çalışmalarla ilgili detayları aktaran Önder, Bursa için üretilen HRS (GreenCity) ve Tramvay (Çift Yönlü İpekböceği) araçlarının da montaj hattındaki istasyonlarını ve bu istasyonlarda hangi işlemlerden geçtiğini, hangi malzemelerin kullanıldığına dair bilgileri öğrencilerle paylaştı. Son olarak Önder, ülke ekonomisine sağlayacağı getiriler ve prestij açısından yerli ekipman ve yerli üretimin çok önemli olduğunu vurguladı.

Mezuniyet öncesi fabrika ortamını ve imalat süreçlerini yakından gözlemlemeleri için gerçekleştirilen teknik gezide öğrenciler ayrıca istihdam edilme aşamasında sanayicinin beklentilerinin neler olabileceği konusunda da yetkililerin aktarmış olduğu bilgiler doğrultusunda fikir edinmiş oldular.