Anasayfa » Haberler » BTÜ Bursa Bilim Şenliğine Renk Kattı

BTÜ Bursa Bilim Şenliğine Renk Kattı

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ev sahipliğinde Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BEBKA tarafından, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) atölyeler koordinasyon desteğiyle düzenlenen Bursa Bilim Şenliği tamamlandı. Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda bilim toplumu oluşturmak üzere tüm kesimlerin bilime ilgisini arttırmak ve bilimi sokağa indirmek amacıyla gerçekleştirilen Bilim Şenliği;  proje sergileri, atölye stantları, bilimsel gösteriler gibi aktiviteleri Bursalılarla buluşturdu.

BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çopur’un da stantları ziyaret ederek öğrencilere destek verdiği şenlikte BTÜ Makine Teknolojileri ve Robot Otomasyon Topluluğu ile Kimya Topluluğuna ait stantlarda topluluk öğrencileri ziyaretçilere yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler verdiler. Kimya Topluluğu öğrencileri ziyaretçilere çeşitli kimyasal deney gösterileri yaparak merak edilen konuları cevaplandırdılar. BTÜ Makine Teknolojileri ve Robot Otomasyon Topluluğu öğrencileri ise stantlarında kendilerinin tasarlayıp yaptıkları bir drone ile Lagari, Nimbus ve Alya isimli üç ayrı insansız hava aracını (İHA) sergileyerek ziyaretçilere bu araçlar ile uluslararası uçuş yarışmalarında aldıkları dereceler hakkında bilgi aktardılar.  BTÜ standında ziyaretçiler, dev ekranda uçuş simülatörü keyfini de yaşama fırsatı buldular. BTÜ Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri kendi tasarladıkları 3 boyutlu yazıcıyı stantlarında sergileyerek ziyaretçilere anahtarlık, kolye gibi bu yazıcıyla ürettikleri eşyaları hediye ettiler. BTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencileri tarafından yapılarak sergilenen çeşitli elektronik düzenekler ise özellikle genç ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi ile karşılandı.

BTÜ stantlarında ziyaretçilere üniversitenin gelişmiş laboratuvarları, teknik altyapısı ve akademik bölümleri hakkında bilgi aktarıldı.