Anasayfa » Haberler » Enerji Verimli Gezici Ev BTÜ’de

Enerji Verimli Gezici Ev BTÜ’de

 

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Yıldırım Yerleşkesinde Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) Enerji Verimli Gezici Evi’nde enerji eğitimi verildi.

ÇEKUD (Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği) ve Çevre Vakfı, İstanbul Kalkınma Ajansı “2014 yılı Verimli ve Temiz Enerji Destek Programı”  kapsamında UGETAM iştirakiyle gerçekleştirilen projede yüzyılın önemli sorunlarından olan enerji tasarrufu konusu anlatılıyor. Projeyle Çevre bilincinin geliştirilmesi, gelecek nesillere tasarruf bilincinin yerleştirilmesi ve daha temiz bir çevrede yaşanabilmesi amacıyla ilk yıl için enerjide yüzde 10′luk bir tasarrufun  sağlanması hedefleniyor. Bu amaçla BTÜ Yıldırım Yerleşkesine park eden Enerji Verimli Gezici Ev içerisinde BTÜ personeli ve öğrencilerine enerjinin verimli kullanımı ve tasarruf yöntemleriyle ilgili sunum eşliğinde eğitim gerçekleştirildi. Eğitim aşaması sonrasında tüm katılımcılara fidan tohumu ve enerji tasarrufu broşürleri dağıtıldı.

Eğitimlere katılan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, “Enerji kaynakları bakımından önemli potansiyele sahip bir coğrafya olarak maalesef dışa bağımlı bir ülkeyiz. Sanayi üretimi ve en büyük ilk 10 ekonomi arasına girmemize en büyük engel olması yönüyle enerji konusuna dikkat çeken, enerjiyi doğru ve verimli kullanmaya yönelik gençlerimize ve çocuklarımıza bilinç aşılama amaçlı bu projeyi; hocalarımızla, çalışanlarımızla, öğrencilerimizle destekliyor ve önemsiyoruz. ÇEKUD ve diğer paydaşlara da bu güzel çalışma için çok teşekkür ediyorum.” diyerek görüşlerini ifade etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çopur ise projenin önemine dikkat çekerek “Gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak gençlerin enerji konusunda bilinçlendirilmesiyle mümkün olacaktır.” dedi. Orman Endüstri Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Murat Ertaş da, enerji konusunda dışa bağımlı bir konumdayken yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanımına yönelik gençlerde farkındalık oluşturacak bu tip projeleri desteklediklerini belirtti.

ÇEKUD eğitmenlerinden Çevre Mühendisi Büşra Hınık, projenin 2014 yılında başladığını, ilk olarak İstanbul’un 38 ilçesinde ortaokul ve liselerde Enerji Verimli Gezici Ev’le eğitimlere başladıklarını aktardı. Talep oldukça farklı illere yol aldıklarını belirten Hınık, bir sonraki duraklarının Bursa Bilim Şenliği olduğunu belirtti.