Anasayfa » Haberler » Litvanya’da Eğitim Fırsatları

Litvanya’da Eğitim Fırsatları

 

Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) Dış İlişkiler Ofisi tarafından Litvanya’da Eğitim Fırsatları konulu seminer gerçekleştirildi.

Seminerde Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi’nden Uluslararası Öğrenci Sorumlusu Dovile Jodenyte, Vilnius Üniversites’nden Uluslararası Çalışmalar Koordinatörü Zivile Golubeve ve Mykolas Romeris Üniversitesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Audra Dargyte Burokiene üniversiteleri hakkında bilgi verdiler. Litvanya’nın, yüksek lisans ve doktora programları yönünden elverişli imkanlar sunduğunu aktaran ekip, Litvanya’dan alınan diplomaların tüm AB ülkelerinde kabul gördüğünü belirtti. 120’nin üzerinde farklı eğitim alanında yükseköğrenim görebilmenin mümkün olduğu ve özellikle Rusça ve İngilizce dillerindeki eğitim programlarının dikkat çektiği de aktarılan detaylar arasında. Golubeve, eski SSCB coğrafyasının en eski ve Litvanya’nın en büyük üniversitesi olan Vilnius Üniversitesi’nin bu alanda önde geldiğini ve Litvanya’da üniversitelerin eğitim ücretlerinin makul düzeyde olduğu ifade etti.

Seminer sonrası BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’i makamında ziyaret eden Üniversite Temsilcileri, Tatar Kültür Derneği Başkanı Almira Parmaksızoğlu ve Dernek Genel Sekreteri Ender Parmaksızoğlu Rektör Karademir’le kısa bir görüşme gerçekleştirdiler. BTÜ’nün bahsi geçen kurumlar ile var olan Erasmus işbirliği ve gelecekte yürütülebilecek projelerle ilgili olumlu görüş ve bilgi paylaşımında bulunuldu.