Anasayfa » Haberler » "Kültürümüzde Hz. Peygamber ve Birlik" Konferansı

"Kültürümüzde Hz. Peygamber ve Birlik" Konferansı

Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) Kültürel Etkileşim Topluluğu katkılarıyla Kutlu Doğum Haftası Kapsamında Prof. Dr. Bilal Kemikli tarafından  “Kültürümüzde Hz. Peygamber ve Birlik” Konferansı verildi.

Konferans öncesi BTÜ kampüs bahçesinde gül dikimi etkinliğine katılan Kemikli, konuşmasına gül ile başladı. Kemikli, “Gül her şeyden önce bütün güzellikleri kendisine yakıştırdığımız sevgilidir. Goncası tevhîdi, açılmış hâli ise kesreti temsil eder. Gonca halvet halini, Hak ile baş başa olmayı; açılmış gül ise can sırrını açığa vurmanın ifadesidir. Yine gül, ömrünün kısalığı hasebiyle dünya hayatının faniliğine işaret ederek baki olan ahiret yaşamına hazırlanmayı teşvik eder. Tüm bunların ötesinde gül, ilahî güzelliğin temsilcisi Hz. Peygamber’in simgesidir.” diyerek konuşmasını sürdüren Kemikli “Tevhid ve Vahdet” konuları üzerinden Peygamber Efendimizin medeniyetimiz ve biz Müslümanlar açısından önemine değindi. Kemikli, “İslam medeniyeti ilim, hikmet ve sanat üzerine kuruludur, Hz. Peygamber bizim ortak dilimizdir. Vahdet bizim ortak dile sahip olmamız ve dolayısıyla ortak bir noktada buluşmamız birlik olmamızdır. Bu birlik dilini bize öğreten Hz. Peygamberimizdir. Birlik olmak için Peygamberimizi sevmeli ve onun ahlakıyla ahlaklanmalıyız. O’nu sevmeden Allah’a ulaşamayız. Her anlamda efendimizi örnek alarak yeniden doğacağız. Gerçek manada diriliş budur.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konferans sonrasında katılımcılara; gül, gül lokumu ve gül şerbeti ikram edildi. Katılımcılar ayrıca son Peygamber Platformu tarafından organize edilen “Çizgilerle Hadis” sergisini gezdi.