Anasayfa » Haberler » BTÜ MEDfOR Konsorsiyumuna Katıldı

BTÜ MEDfOR Konsorsiyumuna Katıldı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) tarafından Erasmus-Mundus programı kapsamında MEDfOR (Mediterranean Forestry and Natural Resources Management) (Akdeniz Ormancılık ve Doğal Kaynaklar Yönetimi) konsorsiyumuna dahil olmak üzere Orman Fakültesi ve Dış İlişkiler Ofisi işbirliğiyle 2016 yılı başında yapılan başvuru onaylandı.

MEDfOR, mevcut programlar içerisinde, Akdeniz ülkelerinde ormancılık ve doğal kaynak yönetiminin sürdürülebilirliğiyle ilgili ekonomik, ekolojik ve sosyal sorunları eşzamanlı olarak ele alan tek program olma özelliğine sahip. Konsorsiyuma dâhil olan üniversitelerde, lisansüstü öğrencilere Akdeniz çevresindeki ülkelerin orman ve ormanlık alanlarının sürdürülebilirliği konularında iki yıl süreli Erasmus-Mundus yüksek lisans programı imkanı sunulmakta. Program kapsamında; Akdeniz ormanlarına özgü özel ilgi gerektiren dünya mirası olarak ormanlar, orman yönetimi ve koruması, Akdeniz toplumlarının refahında ormanların rolü gibi önemli konular ele alınmakta.

Program hakkında açıklama yapan Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Kurt, BTÜ’nün öğretim elemanı profilinin uluslararası işbirliklerine uygun olduğunu ve MEDfOR’a katılımın, üniversitenin stratejik hedefleri doğrultusunda, ormanlar ve ormana bağlı kaynakların ekolojik, ekonomik, çevresel ve sosyal faydalarını ortaya koyarak ülkenin kalkınmasına uluslararası işbirlikleriyle katkı sunma çalışmalarının bir parçası olduğunu ifade etti.