Anasayfa » Haberler » BTÜ’de "Yeni Medya ve İnternet Haberciliği" Konferansı

BTÜ’de "Yeni Medya ve İnternet Haberciliği" Konferansı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Sabah Gazetesi İnternet Haber Sorumlusu Ökkeş Koska’yı ağırladı. Koska, BTÜ personeline verdiği konferans öncesinde Rektör Prof. Dr. Arif Karademir’i makamında ziyaret etti. Rektör Karademir, Ökkeş Koska’ya BTÜ’nün kuruluşundan itibaren gerçekleştirdiği yatırımlar ve üniversitenin gelecek vizyonuyla ilgili bilgi aktardı.

BTÜ personelinin katılımlarıyla gerçekleşen “Yeni Medya ve İnternet Haberciliği” konferansında Koska, Yeni Medya’nın bilinmeyen yönlerini anlattı.

Günümüzde teknoloji ile iletişimin daha da geliştiğini aktaran Koska, artık yeni medya olanakları dâhilinde bilgiye ulaşmanın ve bilgiyi saniyeler içinde çok geniş kitlelere ulaştırmanın daha kolay hale geldiğini belirtti. Koska, ”Geleneksel medyada hâkim olan tek yönlü iletişim yeni medyayla yerini çift yönlü etkileşim modeline bıraktı, artık okurlar sadece haberi okuyan değil, sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile habere yorum yapan ve habere farklı boyut kazandıran birer haberci konumunda. Eskiden sadece ajanslar vardı ve bunlar vasıtasıyla haberler yayılıyordu. Şimdi buna sosyal medya da eklendi ve gördüğünüz bir fotoğraf hakkında doğruluğunu sorgulamadan yayabiliyor, paylaşımda bulunabiliyorsunuz. Bu da içeriğin hem fiziksel hem anlamsal olarak yeniden yapılanması anlamına geliyor.” şeklinde konuştu. İnternet haberciliğinin en büyük sorunlarından biri olan başlık ve içerik uyumsuzluğundan bahseden Koska, konuyla ilgili Basın İlan Kurumu ile çalıştaylar düzenlediklerini ve editörlerle bu sorunu aşmaya çalıştıklarını belirtti.

Son olarak sosyal medyadaki yalan haber akımına değinen Koska, “Kitleleri yönlendirmek açısından sosyal medya unsurları çok önemli bir role sahip. İnternet üzerinden yayılan bazı haberler masum gibi görünse de aslında toplum için kaosa neden olabilmekte. Herhangi bir fotoğraf kırpılarak uydurma bir başlıkla servis ediliyor ve maalesef bu tip paylaşımlar birçok kullanıcı tarafından doğruluğu sorgulanmadan kabul edilip paylaşılıyor.” dedi. İnternetin bu anlamda dikkat edilmesi gereken bir mecra olduğunu belirten Koska, araştırmadan yayımlanan her içeriğe inanılmaması gerektiğini vurguladı.