Anasayfa » Haberler » BTÜ Kadını Destekliyor

BTÜ Kadını Destekliyor

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) kadın girişimcilere desteğini arttırmaya hazırlanıyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) çatısı altında faaliyet gösteren TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) Başkanı Nurcan Özdemir ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’i makamında ziyaret etti.

BTÜ Rektörlük Binası’nda gerçekleştirilen ziyarette, TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir ve KGK üyeleri üniversite-sanayi iş birliği kapsamında geliştirmeyi planladıkları ‘Mentorluk Projesi’yle ilgili Rektör Prof. Dr. Arif Karademir ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çopur ile fikir alışverişinde bulundular. Toplantıda, Doç. Dr. Hasan Basri Koçer, Doç. Dr. Ece Ünür ve Prof. Dr. Deniz Uzunsoy’da fikirleriyle katkı yaptılar.

Türkiye’de 25-29 yaş grubunda eğitim ve iş hayatında bulunmayan kadınların oranının yüzde 60 olduğunu söyleyen Nurcan Özdemir, bu oranın Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Teşkilatı (OECD) ülkeleri arasındaki en yüksek oran olduğunu belirtti. Özdemir, “Bu durumu değiştirmek adına Bursa Teknik Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Üniversite Sanayi İşbirliği Uygulama, Geliştirme ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ece Ünür Yılmaz’ın da önemli katkılarıyla ‘Mentorluk Projesi’ni geliştirdik. ‘Mentorluk Projesi’ kapsamında kariyer sahibi, dallarında başarılı kadınlar, üniversite öğrencileriyle bir araya gelerek bilgi ve birikimlerini paylaşacaklar. Bu projeyle kadın öğrencilerin kariyer bilinçlerini arttırmayı ve öğrencilerin başarma potansiyellerinin farkına varmalarını sağlamayı hedefliyoruz’’ diye konuştu.

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Karademir, ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadınların toplumsal hareketliliğinin önemine değindi. Karademir, ‘’Kadınlarımız geçmişte kurtuluş savaşında erkeğiyle omuz omuza düşmana karşı verdiği mücadeleyi, ülkemizin ekonomik kalkınmasında da aynı şevkle vermesi gerekiyor. Kadınlarımızın bir şekilde ekonomik ve sosyal gelişimimize daha fazla katkı vermesi için el birliği ile gerekli ekosistemi kurmamız lazım. Bu anlamda ben, TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) Başkanı Nurcan Özdemir Hanımefendiye ve değerli ekibine çalışmaları ve ziyaretlerinden dolayı içten teşekkür ederim. Konu hakkında BTÜ gereken her olumlu projede yer alacaktır.” dedi.