Anasayfa » Haberler » BTÜ Kimya Topluluğu’ndan Avrupa Çıkarması

BTÜ Kimya Topluluğu’ndan Avrupa Çıkarması

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Doğa Bilimleri Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi (DBMMF) Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer Koz’un akademik danışmanlığını yürüttüğü Kimya Topluluğu üyeleri, üç farklı proje ile Belçika’nın Blankenberge şehrinde bu yıl 13.sü düzenlenen, “Genç Bilim İnsanları İçin Kimya Konferansı”na (Chemistry Conference for Young Scientists, ChemCYS 2016) katıldı.

Dünyanın saygın kimya derneklerinden olan ve bu yıl 77. yaşını dolduran Flaman Kraliyet Kimya Derneği (KVCV) tarafından 1976 yılından beri organize edilen ChemCYS Kongresi, 16-18 Mart 2016 tarihleri arasında Belçika’nın Blankenberge düzenlendi. Akademisyenlerin, araştırmacıların ve sanayi temsilcilerinin buluşma noktası haline gelen ve hedef kitlesi özellikle yüksek lisans ve doktora öğrencileri olan konferans, 37 farklı ülkeden 330’un üzerinde katılımcı ile gerçekleştirildi.

BTÜ Kimya Bölümü lisans öğrencilerinden Ayşe Haliç, Berna Niş, Dilek Öztürk, Onur Çakır, Sedat Kale ve Zafer Bulut, Doç. Dr. Ömer Koz ve Dr. Gamze Koz danışmanlığında yaptıkları araştırma ve bitirme projelerinin sonuçlarını sunarak katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. Konferans süresi boyunca aralarında Nobel Ödüllü bilim insanlarının da bulunduğu konuşmacıların sunumlarına katılan öğrenciler, kimya ve ilgili alanlardaki son gelişmeler ve gelecekteki uygulamalar hakkında bilgi edindi. Öğrenciler pek çok ülkeden farklı bilim insanları ile tanışıp, bilimsel ve kişisel kariyer gelişimlerine önemli katkılar sağladılar. 

Öğrenciler, konferansa katılım gösterilmesinde emeği geçen ve yardımlarını esirgemeyen; başta BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir olmak üzere üniversite yönetimine, maddi ve manevi desteklerinden dolayı Yıldırım Belediye Başkanı Sayın İsmail Hakkı Edebali Bey şahsında Yıldırım Belediyesine, Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer Koz ve Dr. Gamze Koz’a teşekkürlerini ilettiler.