Anasayfa » Haberler » BTÜ Öğrencisinden “Science Slam” Birinciliği

BTÜ Öğrencisinden “Science Slam” Birinciliği

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi (DBMMF) Mekatronik Mühendisliği üçüncü sınıf öğrencilerinden Gamze Karaağaç, Bursa’da yapılan “Science Slam” yarışmasında birincilik elde etti.

Almanya Büyükelçiliği tarafından Türkiye'deki genç yetenekleri keşfetmek amacıyla Türkiye'nin 6 farklı şehrinde düzenlenen “Grand Turkey Science Slam” 2015/2016 yarışmasının Bursa ayağı, Uludağ Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. “Bursa Science Slam" adıyla Bilkent Üniversitesi'nden Dr. Lutz Peschke'nin direktörlüğünde düzenlenen yarışmada öğrenciler, 10 dakika içinde, seçtikleri bilimsel bir konuyu katılımcılara anlattı. Bursa’daki üniversitelerde okuyan öğrencilerin farklı konular üzerine hazırladıkları bilimsel sunumlar ile katıldığı yarışmada Bursa Teknik Üniversitesi DBMMF Mekatronik Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Gamze Karaağaç "Zaman" isimli sunumuyla birinci oldu.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir Gamze Karaağaç’ı makamında kabul ederek yarışmadaki sunumu hakkında bilgi aldı ve başarılı öğrenciye hediyeler sundu. Mekataronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Gökhan Gelen, Yrd. Doç. Dr. Murat Türe ve Yrd. Doç. Dr. Numan Yüksel’in de hazır bulunduğu kabul töreninde Rektör Karademir, “Öğrencimiz Gamze’yi tebrik ediyorum. Başarılı öğrencilerimizi şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz. İstanbul’da 26 Nisan’da yapılacak Science Slam Türkiye Büyük Finali için Gamze’ye başarılar diliyorum ve yarışmaya hazırlık aşamasında da BTÜ olarak kendisine gereken desteği vereceğimizi ifade etmek istiyorum.” diyerek görüşlerini belirtti.

Başarılı BTÜ öğrencisi Gamze Karaağaç ise üniversitede aldığı eğitim kalitesi ve gördüğü destekten dolayı Rektör Karademir ve Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerine teşekkür ettiğini ifade ederek yarışmadaki sunumu hakkında bilgi verdi. Yarışmada "zaman" kavramını ele alarak, hem araştırmalarımı hem de kendi fikirlerimi paylaşmaya çalıştım. Sunumumda, zaman nedir, zaman nasıl oluşur, zaman nelerden etkilenir? ve rüya zamanı gibi konu baslıklarına yer verdim.” ifadelerini kullanan Gamze Karaağaç, Almanya Büyükelçiliği tarafından İstanbul’da düzenlenecek büyük final için de yeni bir görsel sunum üzerinde çalışmalarına başladığını belirtti. BTÜ’yü en iyi şekilde temsil edip yarışma büyük finalinde Berlin’e iki kişilik seyahat bileti kazanmayı istediğini ifade eden başarılı öğrenci, bundan sonra da benzer çalışma ve projeler içinde yer almaya devam edeceğini dile getirdi.