Anasayfa » Haberler » BTܒDE JAPON ESİNTİLERİ…

Bu yıl birincisi düzenlenen Bursa Teknik Üniversitesi Bahar Şenlikleri kapsamında, üniversitenin konukları arasında en göze çarpan uzak doğu kültürünün mimarları Japonlar oldu.

Japon haftası münasebeti ile üniversitemizde gerçekleştirilen “Japon Kültürü Söyleşisi” ne Ku- Budo ve Origami gibi Japonların geleneksel sanatları damgasını vurdu.

Konuklardan Uçak Mühendisi ve aynı zamanda Jujutsu Dövüş Ustası olan Yasushi Kajitsuka bu sanatın 400 yıl gibi bir geçmişe sahip olduğunu belirtti. Yasushi Kajitsuka, samurayların 11. Asırda savaşmak için kullandıkları teknikleri günümüzde sanat olarak ve kültür olarak yaşatmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Uluyama Türk Japon Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kaplan da Japonların bilimde kaydettikleri başarıların geleneklerine sahip çıkan bir toplum olmaları ile ilişkilendirdi. Yasushi Kajitsuka’nın özellikle Kata tekniğinin bilimsel gelişime zemin hazırladığını söyleyen Kaplan, bilginin kaybolmaması için ve nesilden nesile aktarılmasının yani mumyalanmasının bu teknik ile sağlandığının altını çizdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Ali Sürmen ise BTÜ 1. Bahar Şenliği etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen bu program ile Japon kültürünün tanıtılmasının amaçlandığını söyledi. Rektör Prof. Dr. Sürmen, benzer organizasyonların iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağladığını sözlerine ekledi.

JUJUTSU NEDİR?

Jujutsu Japoncada yumuşaklık tekniği anlamına gelmektedir. Geleneksel Japon savaş sanatlarındandır. Rakibin saldırı ivmesinden faydalanarak, vuruş, tutuş, fırlatma, ve bilek kilitleri gibi tekniklerle etkisiz hale getirmeye çalışmak üzerine kurulu uzun ve çok tekrara dayanan bir eğitimi vardır. Judo ve aikido gibi benzer savaş sanatları, Jujutsu tekniklerinden yola çıkılarak türetilmiştir.