Anasayfa » Haberler » BTÜ’den Çanakkale Şehitlerine Vefa Borcu

BTÜ’den Çanakkale Şehitlerine Vefa Borcu

Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) Çanakkale Zaferinin 101. Yıldönümü anısına düzenlenen faaliyetler kapsamında “Şehitler Anısına Kan Bağışı” etkinliği gerçekleştirildi.

BTÜ ve Kızılay İl Müdürlüğü işbirliği ile “Onlar bizim için canını verdi biz de onlar anısına kanımızı veriyoruz.” sloganı ile kan bağışı etkinliği düzenlendi.  Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın organizasyonu ile gerçekleşen ve çok sayıda kan ve kök hücre bağışının yapıldığı etkinliğe BTÜ personel ve öğrencilerinin yoğun katılım gösterdiği gözlendi.

Kan bağışı etkinliğine BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çopur, Yıldırım Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Ergün, Kızılay Kan Merkezi Müdürü Orhan Emin Latif ve BTÜ SKS Daire Başkanı Azam Ay katıldılar. Etkinliğe kan bağışı da yaparak destek veren BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çopur yaptığı açıklamasında “Türk milleti tarih boyunca çok şehitler verdi, vatan toprakları kanlarla sulandı. Çanakkale Zaferi ve şehitlerimiz anısına bizler de öğrenci ve personelimizle verdiğimiz kanlarımızla bu vatana faydamız dokunabilirse çok mutlu olacağız. Üniversite olarak verdiğimiz kanlarla şehitlerimizi anmaya çalışıyoruz. Tüm bağışçılara teşekkür ediyorum.”  ifadelerini kullandı.

Kan bağışı katılım oranından mutluluk duyduklarını belirten Kızılay Kan Merkezi Müdürü Orhan Emin Latif ise “Öğrenci arkadaşlar kan verdiler. Bursa’daki hastalar adına tüm bağışçılara teşekkür ediyorum. Kan bağışının geleneksel olarak yaygınlaşmasını ve gönüllü kan bağışının artmasını diliyorum.” diyerek duygularını dile getirdi. Etkinliğe kan vererek katılan Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ergün, BTÜ yönetimi ve öğrencilerini duyarlılıkları için kutladığını belirterek “Atalarımız Çanakkale’de canlarını vermişler, BTÜ öğrencileri de kanlarını vererek onlara layık torun olduklarını gösterdiler, hepsini tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

BTÜ Metalürji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisi Kübra Kara ise, Çanakkale şehitleri anısına kan vermekten gurur duyduğunu vurgulayarak “Çok önemli ve anlamlı bir etkinlik olduğunu düşünüyorum, arkadaşlarımla birlikte kanlarımızı vererek hem şehitlerimizi anmış olduk hem de ihtiyaç sahiplerine umut ve can olmaya çalıştık.” diyerek duygularını ifade etti.

Çanakkale Şehitleri anısına gerçekleştirilen ve verilen kök hücre örneği ve kanlarla hayat kurtarmayı amaçlayan etkinlik, kan bağışçısı tüm öğrenci ve personele sertifika verilmesi ile sona erdi.