Anasayfa » Haberler » BTÜ, “Robotlar ve Akıllı Sistemlerde” İhtisaslaşacak

BTÜ, “Robotlar ve Akıllı Sistemlerde” İhtisaslaşacak

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Yönlendirilmiş Öğretim Elemanı Yetiştirme Programı hakkında YÖK bilgilendirme toplantısına katıldı.

YÖK tarafından belirlenen 8 üniversite rektörü Ankara’da YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığında toplandı. Toplantıda YÖK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Mandal ve YÖK Daire Başkanı Recep Sarıipekte hazır bulundular. Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) hakkında bilgi verilen programda, Yönlendirilmiş ÖYP konusunda alınan kararlar ve program içeriği detaylı olarak paylaşıldı. YÖK, yapılan çalışmalar sonunda “öncelikli ve odaklı” bazı konularda belirlenmiş 8 yeni kurulan genç üniversitenin yoğunlaşmasını ve ihtisaslaşmasını öngörmektedir. Bursa Teknik Üniversitesinin de özellikle “Robotlar ve Akıllı Sistemler” konusunda ihtisaslaşmasını ve tanınır bir üniversite olması kararını alan YÖK, bu amaçla BTÜ’ye 10 ÖYP kadrosu tahsisi yapmıştır.

Ülkemizin seçkin üniversitelerinde ilgili konularda yüksek lisans ve doktora eğitimini yapacak olan öğrenciler, BTÜ’nün belirlenen alanda çok daha kuvvetli çalışmalar yapması konusunda emek harcayacaklar.

Toplantının ikinci aşamasında bu kapsamda ataması yapılan yaklaşık 150 ÖYP öğrencisi ile karşılıklı görüşmeler ve sistemin daha sağlıklı işlemesi açısından görüş alışverişleri yapılmıştır.

Konu hakkında açıklama yapan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir; “BTÜ’nün ihtisaslaşması istenen 8 üniversite arasında seçilmesi konusunda YÖK’e teşekkür ederim. BTÜ, bulunduğu il ve bölge açısından aslında birçok konuda potansiyel olarak ihtisaslaşması gereken bir eğitim kuruluşumuzdur. BTÜ, yöneticisi ve personeli ile tüm enerjisini öncelikle YÖK tarafından belirlenen “Robotlar ve Akıllı Sistemler” konusunda öne çıkan bir bilim ve araştırma merkezi olmak için harcayacaktır.” dedi.