Anasayfa » Haberler » BTÜ Öğrencilerine Stajlarda İŞKUR’dan Burs; “İşbaşı Eğitim Programı”

BTÜ Öğrencilerine Stajlarda İŞKUR’dan Burs; “İşbaşı Eğitim Programı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ile İŞKUR arasında “Yükseköğretim Öğrencilerine Yönelik İşbaşı Eğitim Programı” protokolü imzalandı. İmzalanan protokol ile yükseköğretim sürecindeki isteğe bağlı ve zorunlu stajların ‘İşbaşı Eğitim Programı’ kapsamına alınarak öğrencilerin teorik bilgilerinin uygulama yapılarak geliştirilmesi, mesleki deneyimlerinin arttırılması ve bu süreçte öğrencilere ücret ödenmesi amaçlanıyor.

Protokol imza töreninden önce gerçekleşen görüşmede BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir; İŞKUR Bursa İl Müdürü Kasım Tilki, İl Müdür Yardımcısı Murat Kurt ve Şube Müdürü Ahmet Canımova’yı makamında kabul etti. Görüşmede BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çopur ve Genel Sekreter Prof. Dr. Sami İmamoğlu da hazır bulundular.

Rektör Prof. Dr. Arif Karademir yaptığı açıklamasında “Üniversite eğitiminde, saha çalışması ve işyeri uygulamasının arttırılması bir zorunluluktur. Bu nedenle 7+1 uzun dönem staj uygulamasını müfredatımızda uygulamaya başlıyoruz. İŞKUR ile imzalanan bu protokol, gençlerimize isteğe bağlı ve/veya zorunlu stajlarda mükemmel motivasyon ve fırsat sunuyor. Gençlerimiz staj kapsamında çalıştıklarını belgeledikleri günler için ücret alacaklar ve sigortalı çalışacaklar. Bu imkânı sağlayan ve uygulamaya koyan her kişi ve kesime sayın müdürümüz Kasım beyin şahsında teşekkür ediyorum.” dedi.

İŞKUR Bursa İl Müdürü Kasım Tilki ise; “Yükseköğrenim sürecindeki öğrenciler özel sektörde staja ya da çalışmaya başladığında işveren ile birlikte imzaladığı gerekli formları kurumumuza sunarak ‘İşbaşı Eğitim Programı’na dahil oluyorlar. Kurumumuz genel sağlık sigortasını ödediği gibi öğrencilere en fazla 320 gün olmak üzere çalıştığı gün başına 50 TL ödeme yapıyor. Bu imkânı gençlerimizin iyi değerlendireceğine ve çalışma hayatına daha donanımlı hazırlanacaklarına inanıyorum.” sözleri ile programın detayları hakkında bilgi verdi.