Anasayfa » Haberler » “Anladınız mı Beni” Projesi Tamamlandı

“Anladınız mı Beni” Projesi Tamamlandı

Roman vatandaşları ve kültürlerini çok yönlü olarak ele alan “Anladınız mı Beni” projesi Yıldırım Kaymakamlığında yapılan kapanış toplantısı ile tamamlandı. Roman vatandaşların kültürlerinin anlaşılması, problemlerin tespiti, çözüm yollarının bulunması ve toplumsal kaynaşma kültürünün kuvvetlenmesi amacıyla geliştirilen ve birçok farklı etaplardan oluşan ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın desteklediği proje Yıldırım Kaymakamlığı tarafından yürütüldü.

“Anladınız mı Beni” projesinin en son faaliyeti, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) tarafından organize edilen ve BTÜ Yıldırım Yerleşkesinde 6-7 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen “Tarihten Günümüze Türkiye’de Romanlar” çalıştayı oldu. Romanlar ve Roman kültürü konusunda uzman akademisyen, düşünce insanı ve siyasilerin konuşmacı oldukları programa Türkiye’de farklı bölgelerde bulunan Roman dernekleri temsilcilerinden çok büyük katılım gerçekleşti.

Proje paydaş ve destekçilerine teşekkür niteliğindeki kapanış toplantısı Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın’ın ev sahipliğindeki Yıldırım Kaymakamlığında yapıldı. BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Yıldırım İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Gültekin, BTÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Azam Ay, BTÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Mehmet Erman, Necip Fazıl Kısakürek Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Abdülkadir Çınar ve İngilizce Öğretmeni Saadet Doğan, Şehit Jandarma Er Selahattin Çırak İlkokulu Rehber Öğretmeni Yılmaz Gündüz, Bursa Roman Kültürünü Tanıtma Derneği Başkanı Orçun Zolun ve Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı merhum Efkan Özçimen’in Babası Cemil Özçimen’in katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda program değerlendirmesi ile teşekkür ve plaket takdimleri yapıldı.

Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, ‘Roman Çalıştayı’ sonuç bildirgesi kitabının tanıtımının da yapıldığı toplantıda, gerek Yıldırım ve Bursa gerekse Türkiye adına önemli bir sosyal sorumluluk projesini tüm paydaşlarla birlikte başarıyla tamamladıklarını belirterek “Hangi aşamasında ne kadar destek verdiklerine bakmaksızın bu projenin tamamlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu proje ile önemli olan Roman vatandaşların sorunlarını gündeme getirmek ve çözüm yolları üretebilmekti. Gerçekleştirilen kırktan fazla etkinlik ve finalinde Bursa Teknik Üniversitesi desteği ile düzenlenen Roman Çalıştayı ile amacımıza ulaştığımıza inanıyorum. Destek veren tüm paydaşlarımıza tekrar teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir de, “Kurumların birbirlerini tanıması için ortak projeler, çalışmalar yapılması gerekir. Bu proje sürecinde tüm paydaş kurumlar birbirini tanıdı, kaynaştı, ısındı ve gelecekteki çalışmalar için güven geldi. Sayın Kaymakamımıza teşekkür ediyorum, bundan sonra da benzer tüm faaliyetlerde BTÜ olarak mekânlarımızla, öğrencilerimizle, akademisyenlerimizle her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz. Roman vatandaşlarımızın daha iyi anlaşılmasına katkı yaptığını düşündüğümüz proje ve çalıştay çıktılarının kısa vadede faydalı sonuçlar getireceğine inanıyorum.” dedi.

Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ise “Okul öncesi ve okul aşamasındaki pek çok öğrencimize bu proje vasıtasıyla ulaşma şansı bulduk. Çok sayıda öğrenci hayatlarında ilk kez sinema ve tiyatroya proje kapsamında gerçekleşen etkinliklerle gitmiş oldular. Projenin bu noktada kurumsal katkılarından çok memnunuz. Sayın Kaymakamımıza tekrar teşekkürlerimizi iletmek istiyorum” şeklinde konuştu.