Anasayfa » Haberler » Orman Fakültelerinin Geleceği Bursa Teknik Üniversitesi’nde Masaya Yatırıldı

Orman Fakültelerinin Geleceği Bursa Teknik Üniversitesi’nde Masaya Yatırıldı

Ülkemizdeki tüm Orman Fakültesi Dekanları, Orman Fakültesi Dekanlar Konseyi (OFDEK) Toplantısı için Bursa Teknik Üniversitesi’nde toplandı.

Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi’nde gerçekleştirilen toplantının ev sahipliğini BTU Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Kurt yaptı. Toplantı BTÜ Yıldırım Yerleşkesi’nde 2015-2016 eğitim yılının başında açılışı yapılan yeni eğitim binasında gerçekleştirildi.

YÖK Tarım-Orman ve Su Ürünleri Eğitim Konseyi Başkanı Sayın Prof. Dr. İrfan Aslan'ın (AİÇÜ Rektörü) ve BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’in açılış konuşmalarıyla başlatılan toplantıda, Orman Fakültelerinde eğitim-öğretim kalitesinin artırılması, akreditasyon konuları, Fakülteler arası eğitimde işbirliği, üniversite sanayi işbirliği imkânları ve Orman Fakültelerinin kontenjan sorunları ele alındı.

OFDEK toplantısı sonucunda; OFDEK yönergesi kabul edilerek, Orman Fakülteleri Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneğinin kurulması çalışmalarının başlatılması, lisans bölümlerinde kontenjanların azaltılması, tanıtım faaliyetlerinin daha kapsamlı yürütülmesi, ÇEP (Çekirdek Eğitim Programı)’in Orman Fakültelerine uygulanması için komisyon kurulması, mezun öğrenci izleme sisteminin oluşturulması, müfredatın iyileştirilmesi ve Fakülteler arası koordinasyonun sağlanması gibi konuların YÖK’e sunulması ve bir sonraki OFDEK toplantısının Kastamonu Üniversitesi’nde yapılması kararlaştırıldı.

Akşam gerçekleştirilen Dekanlar Konseyi Toplantısı sosyal etkinlik bölümüne Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun ve Milli Parklar II. Bölge Müdürü Yahya Güngör’ün katılımıyla ormancılık uygulama birimleri ve Fakülteler arasındaki işbirliği imkânlarının geliştirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. BTÜ Orman Fakültesi öğretim üyelerinin de katılımıyla Bursa’ya özgü lezzetlerin sunulduğu akşam yemeğiyle program sona erdi.