Anasayfa » Haberler » BTÜ İşbirliği için İnegöl'de

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Arif Karademir, Orman Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ramazan Kurt ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürümüz Prof. Dr. Mehmet Çopur’dan oluşan heyet, 30. Mobilya ve Dekorasyon Fuarı (MODEF) daveti gereği İnegöl’e ziyaret gerçekleştirdiler. İnegöl Kaymakamı Sayın Aziz İnci ve Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş’ı, ziyaret eden heyet, Bursa Teknik Üniversitesinin yapısı ve hedefleri ile özellikle Orman Fakültesi olarak neler yapılabileceği hakkında bilgi alış verişinde bulundular. TÜV Mobilya Test Merkezi ve MODEF fuarında da incelemelerde bulunan heyet, Mobilya sanayicileriyle sektörle ilgili bazı konuları görüştüler.

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın makamında gerçekleşen ziyarette, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Arif Karademir, bünyesinde Orman Fakültesi bulunan BTÜ’nün İnegöl’e ayrı bir önem verdiğini belirterek, üniversite eğitiminin fonksiyonlaşması, mezunların kalitesinin artması açısından, sanayi kuruluşlarıyla ciddi, sağlam, sürdürülebilir ve kazan-kazan prensibi çerçevesinde bir işbirliği gerçekleştirmek istediklerini ifade ettiler. Gelişen dünya ile entegrasyon için İngilizce eğitimin önemini vurgulayan Prof. Dr. Karademir, BTÜ’de bütün programların en az %30 İngilizce olarak yürütüleceğini belirtti.

Orman Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ramazan Kurt ise, BTÜ Orman Fakültesi olarak bölgeyi çok önemsediklerini belirterek, Bursa’nın zengin orman varlığına dikkat çekti. Prof. Dr. Kurt, mobilya ve ağaç ürünleri sanayisinin bölge için önemli olduğunu söyleyerek aktif bir üniversite-sanayi-kamu işbirliği yoluyla bölgeye ve ülkemize hizmet etmek istediklerini belirtti.

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl’ün her geçen gün gelişen mobilya ve ağaç ürünlerinde ülke çapında, dünya genelinde konumunu giderek geliştirdiğini, bunu yaparken özellikle beyin gücü ve son teknolojiyi kullanmamız gerektiğini söyledi. Bursa Teknik Üniversitesi ve orman fakültesinin kuruluşunun gerçekleşmesinin sevindirici olduğunu ve bu manada BTÜ ile önümüzdeki günlerde neler yapılabilir, üniversite ve işadamlarımızın senkronizasyonu nasıl sağlanabilir konularıyla ilgili görüş alışverişinde bulunacaklarını ekledi.

İnegöl Kaymakamı Aziz İnci ile BTÜ’nün İnegöl’de özellikle mobilya ve ağaç işleri sektörünün gelişmesi için yapabileceği katkılar konusunda istişarelerde bulunan heyet, yakın gelecek için işlevsel bir işbirliğinin oluşturulması için gerekli adımların atılmasına karar verdiler.TÜV İnegöl Mobilya Test Merkezi satış ve pazarlama müdürü, orman endüstri mühendisi Arif Güneş’ten yapılan testler ve merkez hakkında bilgi alan heyet, MODEF Fuarında da incelemelerde bulundu. Heyet, yakın gelecekte yapacakları çalışmaların hedefinin belirlenmesinde, gerçekleştirilen ziyaret ve istişarelerin çok faydalı olduğunu belirtti.