Anasayfa » Haberler » BTÜ’den Engellilere Duyarlı Yaklaşım

Engeller BTÜ ile Aşılıyor

Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) Yıldırım Belediyesi’nin Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ile işbirliği içinde yürüttüğü ‘İstihdam İçin Koordinasyon ve Eğitim Projesi’ (İSKEP) kapsamında "Engellilerle 360 Derece İletişim" konulu seminer gerçekleştirildi. Yazar ve engellilerle iletişim uzmanı Mehmet Kızıltaş tarafından verilen seminerde BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ve Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Polat da hazır bulundu. Çok sayıda personel ve öğrencinin de semineri ilgiyle takip ettiği gözlendi.

Rektör Prof. Dr. Arif Karademir seminer öncesinde yaptığı konuşmasında “Üniversitemizde eşitlik ilkesine göre hareket etmekteyiz. Engelli öğrenci ve personelimizin tüm fiziki mekânlara ulaşabilmeleri, tüm olanaklardan eşit oranda faydalanabilmeleri için üzerimize düşeni yapmaya özen gösteriyoruz.” dedi. Bu alandaki çalışmaların toplumsal birlikteliği arttırmaya da olumlu katkıları olacağına inandığını belirten Prof. Dr. Karademir, Mehmet Kızıltaş’a BTÜ adına teşekkür etti.

‘Engellilerle 360 Derece İletişim’ kitabının yazarı olan yapımcı, yönetmen ve gazeteci Mehmet Kızıltaş, verdiği seminerde engellilerle iletişimi anlattı. Engellilere yönelik farkındalığı arttırıcı canlandırma ve videoların gösterilmesinin ardından, tarih boyunca engellilerin yaşam içindeki yerine değinen Kızıltaş, her engel grubuna yönelik nasıl bir iletişim biçimi geliştirilmesi gerektiği konusunda bilgiler aktardı.

Engellilerle bir bütün olarak iletişim kurulması gerektiğine işaret eden Kızıltaş insanların empati kurarak engellileri anlamaya çalışmaları gerektiğini ifade etti. Dezavantajlı bireyleri anlamanın en önemli yolunun önce algı sonra farkındalık ve daha sonrada empati ile başarılı bir etkileşim ve iletişim olduğunu belirten Kızıltaş, etkili iletişim farklılıklara saygıyı, farklılıklara saygının da kalıcı değer yarattığını da söyledi. Engelli bireylerin en önemli sorunlarının iş bulma, eğitim, sosyal yaşama katılım olduğunu hatırlatan Kızıltaş, onlara yapılan aşırı ayrıcalıklardan ve acıma duygusundan  rahatsızlık duyduklarını sadece eşit yaşam olanaklarının geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.