Anasayfa » Haberler » BTÜ'de Mesnevi Konferansı Yapıldı

BTÜ’ de Mesnevi Konferansı Yapıldı

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan, Mesnevi'nin eğitim öğretim alanında yararlanılması gereken kaynak bir eser olduğunu söyledi. 

Bursa Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen konferansta konuşan Doç. Dr. Süleyman Doğan, Hazreti Mevlana'nın Mesnevi'sinin günümüz eğitim sistemine uyarlanarak istifade edilmesi gereken bir kaynak olduğunu bu kaynak eserin toplumum her kesimine ulaşmasını gerektiğini ifade etti.

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ve çok sayıda akademisyen ile öğrencinin takip ettiği “mesnevi’de eğitim metotları” konulu konferansta konuşan Doğan, "Hazreti Mevlana, gençlerimize öğretilmesi gereken çok önemli bir değerimizdir. Hazreti Mevlana'nın ansiklopedi niteliğindeki çok kıymetli eseri Mesnevi, kuşlardan, böceklerden tutunda fizik ve kimyaya, hadislere ve tefsirlere kadar neredeyse her konuyu işlemiştir. Bu bilgiler ışığında o zamanın nesli yetiştiği gibi, gelen canlı ve taze bilgiler bu nesli de yetiştirmelidir. O yüzden Mesnevi'yi mutlaka yeni nesillere öğretmek, okutmak gerekir. Mesnevi'nin içeriği günümüzün pedagojik teknikleriyle yeniden değerIendirilip gençlerimize aktarılmalıdır. Bu teknikle mesnevi, anaokulundan üniversiteye kadar eğitimin her anında yer alabilir. Biz de bugün öğrencilerimize Mesnevi'de yer alan eğitim metotlarını, eğitim ve öğretim hayatında öğrencinin, öğretmenin ve ebeveynlerin ihtiyaç duyacağı bilgileri anlatacağız" dedi.

Doç. Dr. Doğan, konferansın ardından BTÜ personeli ve öğrenciler için yeni neşrettiği iki kitabını imzaladı.