Anasayfa » Haberler » Indus Üniversitesi’nden Bursa Teknik Üniversitesi'ne Ziyaret

Indus Üniversitesi’nden Bursa Teknik Üniversitesi' ne Ziyaret

Pakistanın Karaçi kentinde yer alan ve beşbin’in üzerinde öğrencinin öğrenim gördüğü Indus Üniversitesi’nden bir heyet, Bursa Teknik Üniversitesi’ni ziyaret etti. BTÜ Dış İlişkiler Ofisi koordinatörlüğünde gerçekleşen ziyaretin konusu iki üniversite arasında işbirliğinin geliştirilmesi oldu.

Indus Üniversitesi Rektörü Khalid Amin başkanlığında, öğretim üyeleri ve öğrencilerden oluşan heyet, öncelikle Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çopur’u makamında ziyaret etti. Daha sonra, BTÜ Yıldırım Yerleşkesi Yeni Eğitim Binasında bulunan toplantı salonunda devam eden görüşmelerde üniversiteler arasında akademik, kültürel ve sosyal işbirliğinin geliştirilmesi konularında karşılıklı mutabık kalındı.

Indus Üniversitesi Rektörü Khalid Amin “Pakistan halkı olarak bizler, Türkiye’yi ve Türk Milletini çok seviyoruz. Biliyoruz ki, bu sevgimiz karşılıklı. Türkiye de bizi seviyor. Karşılıklı olan bu sevgi ve muhabbetin eğitimde, ticarette ve diğer alanlarda gelişmesini arzu ediyoruz. Bu arzumuzun sonucunda BTÜ yönetimi ile anlaşma sağladık. Türkiye’nin sanayi kenti Bursa’da faaliyet gösteren Teknik Üniversite ile işbirliği gerçekleştirmek her iki ülke için yararlı çalışmaların doğmasına neden olacağına inanıyoruz’’ şeklinde konuştu.

Konuşmasında, sağlam bir akademik ve idari alt yapı oluşturmuş olan BTÜ’yü çok beğendiğinin altını çizen Khalid “Yakın gelecekte geliştireceğimiz projeler sayesinde karşılıklı öğrenci ve akademisyen değişimini gerçekleştireceğiz’’ dedi.

Prof. Dr. Mehmet Çopur’da yaptığı konuşmada, “Bu ziyaretten oldukça memnun kaldık. Ülkeler arasındaki ilişkinin gelişmesine katkı sağlayan bu tür ziyaretlerin artmasını arzu ediyoruz. Indus üniversitesi ile bu gün imzaladığımız mutabakat metni sayesinde dost ve kardeş ülke Pakistan’dan öğrenci ve akademisyenlerini üniversitemizde görmek bizleri sevindirecektir. Aynı şekilde ülkemizden de öğrenci ve akademisyenlerimizi Pakistan’daki üniversitelere yönlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Görüşmeler sonucunda her iki üniversite arasında öğrenci ve personel değişiminin sağlanmasına yönelik olarak, birlikte akademik çalışmalar ve ortak projeler geliştirilmesini içeren bir mutabakat metni imzalandı.

Misafir heyete, BTÜ Dış İlişkiler Ofisinde görev yapan Okt. Miranda Karjagdıu Çolak tarafından BTÜ’yü tanıtıcı sunum yapıldı. Sunumun sonunda karşılıklı plaket ve hediye takdimlerinin ardında heyet üniversitemizden ayrıldı.