Anasayfa » Haberler » Üniversitemizden Dünya İkinciliği

Öğretim üyelerimizden Yrd.Doç. Dr. Beyhan BAYHAN ve Kocaeli Üniversitesi araştırma görevlisi Dr. Gökhan ÖZDEMİR, Portekiz'in başkenti Lizbon'da düzenlenen depreme maruz kalan betonarme yapıların davranışını önceden tahmin etme konusunda düzenlenen yarışmada dünya ikinciliği kazandı.

24-28 Eylül 2012 tarihleri arasında, ABD, Çin ve Rusya'nın da bulunduğu 23 ülkeden 38 takımın yarıştığı 15. Dünya Deprem Mühendisliği Konferansı (15th World Conference on Earthquake Engineering) çerçevesinde düzenlenen ''Sarsma tablası üzerinde ardışık deprem hareketlerine maruz bırakılan bire bir ölçekli, üç boyutlu, simetrik olmayan betonarme yapıların davranışının önceden tahmini'' yarışmasında, Türk akademisyenlerin tahmini Türkiye'ye dünya ikinciliği kazandırdı.

Yarışmacılara verilen ön bilgi sadece yapının statik projesi, malzeme özellikleri ve deprem ivme değeri olurken, eldeki veriler doğrultusunda yarışmacılar art arda uygulanan, sırasıyla şiddeti artan dört farklı deprem etkisindeki yapının, dinamik hareketini tahmin etmeye çalıştı.

Yrd. Doç. Dr. BAYHAN, yarışmadaki amacın, inşası gerçekleştirilen betonarme bir yapının yatayda iki yönlü deprem hareketlerine maruz kalması durumunda, yer değiştirme davranışının deneyden önce tahmin edilmesi işlemi olduğunu söyledi.

Ellerindeki veriler ışığında gerçekleştirdikleri tahmin sonrasında ikincilik ödülüne layık görüldüklerini belirten BAYHAN, ''Ülkemize, betonarme yapılardaki deprem etkisinin tahmini konusunda böyle bir ödül kazandırmak büyük mutluluk verici bir durum. Özellikle de dünyanın önde gelen üniversiteleri ve araştırma şirketlerinin arasından sıyrılarak böyle bir başarı elde etmiş olmak ayrı bir sevinç kaynağı oldu'' diye konuştu.