Anasayfa » Haberler » BTÜ’ de ''İlkyardım Bilgilendirme Eğitimi'' Verildi

BTÜ’ de “İlkyardım Bilgilendirme Eğitimi” Verildi

Bursa Teknik  Üniversitesi (BTÜ), Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın organize ettiği “İlkyardım Bilgilendirme Eğitimi” Osmangazi ve Yıldırım Yerleşkelerinde gerçekleştirildi. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından destek verilen programa, Akademik ve İdari Personel ile birlikte öğrenciler katıldı.

112 Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü İlkyardım Eğitmeni Hasan Emrah Kaliber tarafından Osmangazi ve Yıldırım yerleşkesinde ayrı ayrı olmak üzere iki seansta yapılan “İlkyardım Bilgilendirme Eğitimi”ne BTÜ’lüler yoğun ilgi gösterdi.

Günlük yaşamda her an karşılaşma ihtimali bulunulan acil ve ilk yardım gerektiren durumlarda, bilinçli müdahalenin hayat kurtaracağını kaydeden Kaliber, çevresindekilerin hayatını önemseyen her vatandaşın ilkyardımın temel kurallarını bilmesinin önemli olduğunu söyleyerek, eğitim faaliyetine başladı.

İlkyardımda en önemli olgunun hasta/ yaralının ve ilkyardımı veren kişinin güvenliğinin olduğunu vurguladığı sunumunda, dinleyicilere ilkyardımının ABC’ sini anlattı. İlkyardım uygulamasında öncelikli yapılacak işlemin yaralı veya hastanın solunum yollarının açık olmasını sağlamak ile birlikte nabzın ve nefes alıp almadığının kontrolü olduğunu belirterek, bu işlemlerden sonra yaralı veya hastaya uygun şok veya koma pozisyonlarının verilmesi olduğunu kaydetti. Kanamalı bir hastaya kesinlikle yiyecek, içecek verilmemesi konusunda da katılımcılara uyarıda bulundu.

Eğitim sırasında ilkyardım uygulaması gereken hallerde sağlık ekiplerinin gelene kadar yapılması gereken uygulamalar konusunda doğru bilinen yanlışlar olduğunu belirten Hasan Emrah Kaliber, doğru uygulamaları da dinleyicilerle paylaşarak eğitim çalışmasını sona erdirdi.

Etkinğinliğin sonunda Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Mehmet Erman, İlkyardım Eğitmeni Hasan Emrah Kaliber’ e verdiği eğitim nedeniyle BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir adına teşekkür ederek hediye takdim etti.