Anasayfa » Haberler » Gürsu Belediye Başkanı ve Kaymakamı BTÜ’yü Ziyaret Ettiler

Gürsu Belediye Başkanı ve Kaymakamı BTÜ’yü Ziyaret Ettiler

Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız, Gürsu Kaymakamı Mehmet Makas ile birlikte Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’e nezaket ziyaretinde bulundular.

Yıldırım Yerleşkesinde bulunan Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette, Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Sami İmamoğlu da hazır bulundu.

Gürsu’nun iki yöneticisini bir arada ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, kurumlar arası diyaloğun önemli olduğunu söyledi. Geçmişten beri tarım faaliyetleri ile adından söz ettiren ilçenin, sanayi bölgeleri ve tesisleri ile Bursa için her geçen gün daha fazla önem kazandığını belirtti. Son yıllarda özellikle yamaç paraşütü gibi sportif faaliyetlere de ev sahipliği yapan Gürsu’nun turizmde de hamle yaptığının kaydeden Prof. Dr. Arif Karademir, ilçenin her alanda atılım içerisinde olduğunu gözlemlendiği vurguladı. Prof. Karademir sözlerinin sonunda “Yaşanan bu gelişmeler il ve ilçe de bulunan kurumların, uyumlu çalışmasından kaynaklanıyor” dedi.

Konuşmasına BTÜ hakkında bilgiler vererek devam eden Prof. Karademir, Kestel Çataltepe mevkiinde yapılacak olan kampüs çalışmalarına da değindi. Konuk Başkan Yıldız ve Kaymakam Makas’a kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini aktaran Rektör Prof. Dr. Karademir, kısa bir zaman içerisinde kampüs alanında inşaat çalışmalarına başlanılacağını bildirdi. Bu konuda yoğun mesai harcadıklarını dile getirdiği konuşmasında, üniversitelerde gelişimin sadece bina olarak değerlendirilememesi gerektiğini de hatırlattı.

Üniversiteye yeni kazandırılan ve önümüzdeki akademik yıl içerisinde kullanıma başlanacak binalar ile gerçekleştiren fiziki gelişimi, akademik kadronun artışı ile desteklediklerinin altını çizen Prof. Karademir, BTÜ bünyesinde görev yapan son derece seçkin öğretim üyelerine yeni çalışma arkadaşları eklediklerini ve eklemeye de devam edeceklerini belirtti. Üniversitedeki öğrenci sayısında da esaslı bir artış sağladıklarına değinerek, gelecek akademik dönemde daha önceden öğrenci kabul eden 5 bölüme ek olarak, 7 bölümde daha lisans öğrencisi kabul edileceğini kaydetti. Yeni açılan bölümlerle BTÜ’ye kabul edilecek öğrenci sayısının bir önceki akademik yıla göre iki katından fazla olacağını da vurguladı. Prof. Dr. Arif Karademir, 2015-2016 Akademik Yılında açılacak Makine Mühendisliği bölümünün diğerlerinden farklı bir yapıya sahip olacağını aktardı. Öğretim dilinin İngilizce olacağını söylediği bölümün, Amerika Birleşik Devletleri Southern University and A&M College ile birlikte açıldığını ifade etti. Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, BTÜ’nün uluslararası bir üniversite olma yolundaki önemli bir başarısı olarak yorumladığı bölüm hakkında konuklarına bilgi verirken “Burayı kazanan öğrenciler, eğitimlerinin İngilizce hazırlık sınıfı dâhil ilk üç yılını BTÜ’de, kalan iki yılını ise Southern University’nin Amerika’daki kampüsünde geçirecekler. Bu öğrencilerimiz her iki üniversiteden de diploma sahibi olacaklar” dedi.

Rektör Arif Karademir’e Gürsu ilçesi hakkındaki güzel düşünceleri için teşekkür ederek konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Yıldız, BTÜ’nün başarılarının tesadüf olmadığını, Rektör ve ekibinin sarf ettiği emek ve ciddi bir çalışma sürecinin sonrasında geldiğini söyledi.

Başkan Yıldız sözlerinin devamında BTÜ’nün yerleşeceği Çataltepe Kampüsünün, her ne kadar Kestel ilçe sınırları içerisinde olsa da Gürsu’ya çok yakın bir bölge olduğunu belirtti. Bu yakınlık nedeni ile bir anlamda BTÜ’yü kendi ilçelerine gelen bir üniversite olarak da gördüklerini kaydeden Başkan Cüneyt Yıldız, BTÜ’ye ihtiyacı olan her alanda Gürsu Belediyesi olarak, destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.  

Gürsu Kaymakamı Mehmet Makas da konuşmasına BTÜ’nün kaliteli eğitim verme çabasının önce üniversite adayları tarafından tercih edilen bir üniversite olarak, daha sonra da mezunlarının kamu ve özel sektörde hak ettikleri değeri gördüklerinde karşılık bulacağını söyledi. Rektör Prof. Dr. Karademir’in kurumlar arası diyalog konusundaki düşüncelerine katıldığını ifade ederek sözlerine devam eden Kaymakam Makas, kurumlar arasındaki işbirliğinin hizmet şeklinde paydaşlara yansıdığını belirtti. Gürsu Kaymakamı Mehmet Makas, BTÜ’nün bir yükseköğretim kurumu olarak bu uyumun öncülerinden birisi olduğunu söyleyerek konuşmasına son verdi.