Anasayfa » Haberler » BTÜ'lü Öğrenciler ''Bursa Teknik Ecdadın İzinde'' Projesi İle Çanakkale'de

Bursa Teknik Üniversitesi öğrencileri “Bursa Teknik Ecdadın İzinde” Projesi İle Çanakkale’de geçmişin izlerini aradı.

BTÜ'lü ve Yıldırım ilçesindeki orta öğretim öğrencilerinin geçtiğimiz ay içerisinde Osmanlı Devletinin kurucusu Ertuğrul Gazi Han'ın ve devletin manevi lideri Şeyh Edebali'nin Bilecik'te bulunan türbelerini ziyaret etmeleri ile başlayan “Bursa Teknik Ecdadın İzinde” projesi sürüyor. 

Öğrencilerin Bilecik'te gerçekleştirdikleri ziyaretler sırasında ecdad türbelerinden topladıkları tohumları ve çınar fidanlarını, Yıldırım ilçesindeki okul bahçelerinde proje kapsamında oluşturulan fidanlıklara Rektör Prof. Dr. Arif Karademir,  Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, Orman Fakültesi Dekanı Ramazan Kurt, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Okt. Murat Bayrak ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger'in katıldıkları törende ekim ve dikimlerinin yapılmalarıyla  projenin tamamlan Bursa etabının ardından,  ikinci etabı oluşturan Çanakkale gezisiyle, ecdadın bıraktığı izler takip edildi.

“Bursa Teknik Ecdadın İzinde” projesi kapsamında, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Çanakkale gezisinde Yabancı Diller Yüksek Okulu Müdürü Okt. Murat Bayrak ve Kültürel Etkileşim Topluluğu Danışmanı Okt. Hasan Hüseyin Şahin öğrencilere eşlik etti.

Öğrencilere tarihi, kültürel ve manevi değerlerin hatırlatılması ve sevdirilmesi amaçlan etkinlikte, rehber Mehmet Emin Eş görev aldı. Rehber Eş'in, Çanakkale Savaşlarını hakkındaki bilgisi ile süslediği anlatımı, etkinliğe katılan öğrencilere savaş günlerini adeta yeniden yaşattı.

Etkinlik kapsamında Osmanlı Devletinin Avrupa’daki ilk camisi olan Gazi Süleyman Paşa  Camii, Bayraklı Dede Türbesi, Ahmed-i Bîcan ve Mehmed-i Bîcan Türbelerinin yanı sıra Kilitbahir, Şahindere Şehitliği, Hastahaneler Mevkii, Şehitler Abidesi, Seddül Bahir, 57. ve 25. Alay, Conk Bayırı, Anafartalar, Morto Koyu, Alçı Tepe gibi muharebelerin gerçekleştiği alanlar ziyaret edilirken, geziye katılanlar savaşın acısını da, kazanılan zaferin heyecanını da gönülden hissettiler.

Ecdadın kanıyla imza attığı savaş alanlarında yakılan kamp ateşinde hep birlikte yenen yemekler, edilen duaların yanı sıra  bilgi yarışmasıyla öğrenciler için daha da eğlenceli hale gelen etkinlik, Çanakkale’de geçmişin izlerini arayan BTÜ'lü öğrencilerin “Bursa Teknik Ecdadın İzinde” projesinin amacını daha da iyi kavramalarına neden oldu.