Anasayfa » Haberler » Genç Türkiye Zirvesi Yapıldı

Genç Türkiye Zirvesi Yapıldı

Genç Türkiye Zirvesi, 10-12 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde “Girişimci Genç, Güçlü Türkiye” ana teması ile gerçekleştirildi.  Zirve Koordinatörü Muhammed Attila Genç’in açılış konuşması ile başlayan zirvede çok sayıda değerli katılımcı fikirlerini paylaştı. T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi zirvenin teması çerçevesinde gençlere önemli mesajlar verdiler.

Bakan Kılıç, Osmanlı ve İslam düşüncesi temelinde bu topraklarda oluşmuş kültürün derinliğine detaylı vurgu yaparak “Gençlerimiz kendi büyüklerini öğrenmeli, bu kültür ve medeniyeti kurmuş düşünce, bilim ve devlet adamlarını yakından tanımalı ve kendilerine güvenerek daha iyiye doğru yol almalılar” dedi.

165 ülke ve Türkiye’nin 81 ilindeki üniversite gençliğinin temsilcisi olan öğrenciler ve profesyonel gençler, ülkelerinin geleceğine yön vermek için her yıl Genç Türkiye Zirvesi’nde bir araya geliyor. İlki 2013 yılında gerçekleştirilen Genç Türkiye Zirvesi, “Lider Ülke, Genç Türkiye” vizyonu ile yola çıkmıştır. Açılışını Gençlik ve Spor Eski Bakanı Suat Kılıç’ın gerçekleştirdiği, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Eski Bakanı Nihat ErgünUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Binali YıldırımGümrük ve Ticaret Eski Bakanı Hayati Yazıcı’nın katılım gösterdiği Zirvede, ülkemizi ileriye taşıyacak gençler bir araya gelmiş, ekonomiden eğitime, bilişimden kültüre kadar birçok farklı konuda düşünceler, projeler ve temenniler paylaşılmıştı.

2014 yılında “İnovatif Düşün, Geleceği Yönet” teması ile ikinci kez gerçekleştirilen Genç Türkiye Zirvesi, bu sene ise 3. kez 10-12 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde “Girişimci Genç, Güçlü Türkiye” ana teması gerçekleştirildi. Programa katılan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Zirve Koordinatörü Muhammed Attila Genç’i tebrik ederek, görüş alışverişinde bulundu ve BTÜ gençleri ile buluşmaya davet etti. Katılımcı akademisyenlerle konuyu değerlendiren Rektör Karademir, “Kültürünü, geçmişini, tarihini ve kendi toplumunun önemli şahsiyetlerini tanımayan, bilmeyen gençler, kökleri çok zayıf veya hiç olmayan bir bitki gibi gelişemezler, serpilemezler. Başka kültürlerin istilacı rüzgarlarında, fikir tartışmalarında dayanamazlar, yıkılırlar, savrulup giderler. O nedenle öncelikle gençlerimizin bu topraklarda doğan medeniyetin köklerine bağlanmaları ve kendilerine güvenmeleri gerekir. Kendine güvenen insan, her zorluğu atlatabilir. Gençlerimiz, bu milletin en önemli değeri ve zenginliğidir. Geleceğimiz onların başarısına bağlıdır.” dedi.

http://www.gencturkiyezirvesi.org/