Anasayfa » Haberler » Prof. Dr. Karademir “Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesinde Toplum, Bilinç Ve Algı Değişimi Yaşamalı” Dedi

Prof. Dr. Karademir “Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesinde Toplum, Bilinç Ve Algı Değişimi Yaşamalı” Dedi

Jandarma Genel Komutanlığı’nın Avrupa Birliği destekli "Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Projesi "nin Bursa Çalıştayı’na Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Arif Karademir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çopur ile birlikte katıldı.

Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Şahin, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Sait Gürlek ile çok sayıda kurum temsilcisinin de yer aldığı çalıştaya katılan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, etkinlik sonrasında değerlendirmelerde bulundu.

Değerlendirmelerinde bütün dünyada gün geçtikçe artan kadına yönelik şiddet suçlarının ülkemizin de önemli bir sorunu haline geldiğini kaydeden Prof. Dr. Karademir, Ülkemizdeki birçok kurum ve kuruluşlar ile beraber Jandarma Teşkilatının da konu hakkında değerli çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi.

Kadına yönelik şiddet olaylarına karşı alınacak önlemlerin başında toplumun yaşayacağı bilinç değişiminin geldiğini belirten Prof. Dr. Karademir, “Maalesef kadına şiddet konusunda kırsal bölgelerde ve şehir merkezlerinde ciddi bir fark yok gibi. Ancak gerçekte kırsalda kadına şiddetin dışa vurulamadığı, aile ve kırsaldaki toplumda gizli ve örtülü kaldığına inanıyorum. Bu nedenle eğitimin bu konuda da en önemli iyileştirici unsur olduğuna inanıyorum" dedi. Eğitim faaliyetleri ile toplumun her katmanında gerçekleşecek bilinç ve algı değişimi sayesinde, sürekli artış gösteren şiddettin durdurulabileceğini sözlerine ekledi.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir Çalıştay’a yönelik olarak yaptığı değerlendirmesinin sonunda ise kadına yönelik şiddet konusuna ışık tutmayı amaçlayan etkinliği düzenleyerek, konuyu bir kez daha gündeme getiren, Bursa Garnizon ve Bursa Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık’a teşekkür ettiğini ifade etti