Anasayfa » Haberler » BTÜ ''İnovasyon Türkiye, Yenilikçi Projeler ve Buluşlar Fuarı'nda İlgi Odağı Oldu

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) inovatif ürünleri aynı çatı altında toplayan İnovasyon Türkiye, Yenilikçi Projeler ve Buluşlar Fuarı’na katıldı. Aktif Fuarcılık'ın organizasyonunda İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen Fuar’da BTÜ’nün standı büyük ilgi gördü.

Ülkemizdeki üniversite ve inovatif alanda çalışmalarda bulunan kişi ve kuruluşların katıldığı Fuarda bulunan BTÜ standında, öğretim üyelerinin üzerine çalıştığı 16 projenin yanı sıra Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen tarafından tasarlanarak patenti alınan yangın anında otomatik olarak açılan demir parmaklı pencere aparatı sergilendi.

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen'in tasarladığı otomatik açılan pencere korkuluğu fuar katılımcılarından ve basından yoğun ilgi gördü. Fuardaki BTÜ standını ziyaret eden bilim ve teknoloji meraklılarına, görevliler tarafından üniversitede yapılan araştırma çalışmalarıyla birlikte, pencere korkuluğunun otomatik olarak açılmasını sağlayacak aparat hakkında bilgi verildi. 

Görevliler tarafından yapılan bilgilendirmede, Rektör Prof. Dr. Sürmen’in tasarladığı aparatın özellikle zemin katlarda bulunan kapalı mekânların cam ve kapılarına mal güvenliği endişesiyle monte edilen demir parmaklıkların yangın, deprem ve diğer tehlikeli durumlarda açılmaması sonucunda can kaybına neden olmalarını önlemeyi hedeflediği aktarıldı. Herhangi bir tehlike anında çıkan duman, ısı ve ya diğer uyarıcıları algılayan dedektörü vasıtasıyla parmaklıkların otomatik şekilde açılmasıyla içeride bulunanları tahliye edilmesini sağlayacak olan aparatın binalarda hali hazırda kullanılan mevcut yangın sistemlerine ekstra maliyet gerektirmeden entegrasyonun yapılabileceği belirtildi.