Anasayfa » Haberler » Madde Bağımlılığı ile Mücadele Semineri Düzenlendi

Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle  BTÜ öğrencilerine yönelik "Madde Bağımlılığı ile Mücadele" konulu bir seminer düzenlendi. Yıldırım Yerleşkesi Kafeteryasında gerçekleşen etkinliğin konuşmacısı Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Madde Bağımlılığı İzleme Merkezi’nin (TUBİM) Bursa İl Temsilcilerinden Uzman Hasan Uyar oldu.

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın organize ettiği seminerde Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Karademir'in yanı sıra üniversite personeli ve öğrenciler dinleyici sıralarında yerlerini aldılar.

Seminer, BTÜ Rektörü Prof.Dr. Ali Sürmen'in yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Sürmen konuşmasında genç insanları eğitmek ve topluma faydalı bireyler olarak yetiştirmek amacı güden bir kurum olarak uyuşturucu denen illeti gençliğimizden uzak tutmak için yapılacak her türlü çalışmanın yanında olduklarını söyledi. Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen “Maalesef toplum hayatı içerisinde bir gerçek olan bağımlı insanlarımızı dışlamadan, onları hayatın içine çekecek bir rehabilitasyon süreci başta olmak üzere, bu gün üniversitede düzenlenen önleyici eğitim hizmetleri gibi faaliyetlerle birlikte toplumumuzun var olan dini, ahlaki ve sosyal inanç düzeylerini arttırılmasıyla desteklenecek topyekûn mücadeleyle başarılı olunacağına inanıyorum” diyerek konuşmasını sona erdirdi.

Prof. Dr Ali Sürmen’den sonra kürsüye çıkan Uzm. Hasan Uyar sunumuna, uyuşturucu bağımlılarının hayatlarından kesitlerin bulunduğu görselleri izleterek başladı. İzlettiği görseller dizisinde uyuşturucu kullanımından sonra vücut ve ruh sağlığına olan etkilerini gözler önüne serdi. Yaptığı bu çarpıcı girişten sonra konuşmasına başlayan Uzm. Hasan Uyar, toplum sağlığı açısından son dönemin önemli sorunları arasında yer alan madde bağımlılığı ve nedenleri hakkında bilgileri aktardı. Uyuşturucu ile mücadele kapsamında edindiği deneyimlerini de paylaştığı seminerde uyuşturucu kullanımının bireysel bir sorun olmadığını belirterek bu düşüncenin aksine toplumun tüm katmanlarını tehdit eden bir olgu olduğunu vurguladı.

Seminerde bireylerin maddeye nasıl bağımlı hale geldiği konusunda açıklamalarda bulunan Uzm. Hasan Uyar, özellikle genç bireylerin bağımlı hale getirilmesi için kötü niyetli kişiler tarafından çeşitli tuzaklar kurulduğunun altını çizdi.

Her ne şekilde olursa olsun uyuşturucu bağımlısı olan gençlerimizin düştükleri durumdan kurtarılmalarının gerektiğine vurgu yapan Uzm. Uyar, özellikle uyuşturucun insan vücuduna ve ruh sağlığına olumsuz etkilerinin çok çeşitli olduğunu söyledi. Söz konusu zararlar hangi çeşit olursa olsun sonunun ölüm olduğuna da vurgu yaptığı konuşmasında, uyuşturucu bağımlılığından kurtulma yollarına da dinleyicilerle aktardı. Uyuşturucudan kurtulmak isteyen bir bağımlının devlet tarafından yalnız bırakılmadığını ve kendisine her türlü desteğin sağlandığını bildirdi. Seminerde yaptığı konuşmanın sonunda Uzm. Uyar, bağımlılıktan kurtulmak isteyen bir bireyin ve evlatlarını kurtarmak için çaba sarf eden ebeveynlerin hangi kurum ve kuruluşlara başvurmaları gerektiği konusunda ayrıntılı bilgi sundu.