Anasayfa » Haberler » Prof. Dr. Ali Sürmen Yabancı Uyruklu Öğrencilerle Yakından İlgilendi

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) uluslararası üniversitesi olma çabaları olumlu sonuç verdi. Bilimsel alanda yaptığı ortaklıklarla akademisyen ve öğrenci değişimlerini uluslararası üniversitelerle gerçekleştiren BTÜ’ ilk yabancı uyrukları öğrencilerini de 2014-2015 Akademik Yılında kabul etti.

Bu yıl ilk defa açtığı kontenjanlarına çeşitli ülkelerden öğrencilerin yoğun ilgisini gören BTÜ’nün yabancı uyruklu öğrencileri ders başı yaptı. Derslerin başlaması üzerine Yabancı Diller Yüksekokulu hazırlık sınıfında öğrenim görecek öğrenciler için, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının hazırladığı oryantasyon programı çerçevesinde düzenlene kokteyl organizasyonuna katılan Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen öğrencilerle yakından ilgilendi.

Yıldırım Yerleşkesinden düzenlenen kokteylde çeşitli ülkelerden BTÜ’ye gelen öğrencilerle tek tek tanışan BTÜ Rektörü Sürmen, “Üniversitemizde bu sene ilk kez yabancı öğrenciler öğrenime başlıyor. Yabancı öğrenci diye bir kavram oluşmuş durumda. Ancak BTÜ olarak biz aramıza katılan yeni öğrencilerimizi yabancı olarak nitelendirmiyoruz. Aramıza kardeşimiz olarak katıldıklarını düşünüyoruz. Çok kısa zamanda Türkçelerini ve İngilizcelerini geliştirerek, akademik eğitimlerini alabilecekleri konusunda da şüphe taşımıyoruz. Bizlerin üniversite olarak öğrencilerimizden beklentimiz bu kadar sade ve net.  Ama siz değerli öğrencilerimin bilmesini istiyorum ki, BTÜ sizlerin yükseköğretim konusundaki tüm beklentilerinize yanıt verecek düzeyde bir kurumdur" dedi.