Anasayfa » Haberler » BTÜ'de Robot Eğitim Merkezi Kuruluyor

Dünya sanayi Devi Mutsubishi Electric’e bağlı bir kuruluş olan Mıtsubıshı Electrıc Turkey Elektrik Ürünleri A.Ş. (METR), Bursa Teknik Üniversitesi’ne (BTÜ) çok amaçlı bir robot hibe etti. Doğa Bilimleri, Mimarlık Mühendislik Fakültesi (DBMMF) bünyesinde kurulucak olan Robot Eğitim Merkezinde eğitim amacıyla hizmet verecek olan robot, METR temsilcileri tarafından Merinos Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen bir tören ile Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen’e teslim edildi. Robot teslimatının gerçekleştiği aynı zamanda da Robot Eğitim Merkezi ile ilgili protokolünde imzalandığı törene BTÜ Rektör Yardımcı Prof. Dr. Şule Altun, DBMMF Dekanı Prof. Osman Kopmaz, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Kurt, Genel Sekrteter vekili Kenan Menteşe, Fen Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Çopur, BTÜ öğretim üyeleri, METR temsilcileri, davetliler ve basın mensupları katıldı.

BTÜ DBMMF öğrencileri METR ile düzenlenen protokol sayesinde robotu, uygulamalı eğitim aracı olarak kullanma imkânına sahip olacak. Söz konusu robot, hali hazırda METR tarafından üretilen ve sanayi kuruluşlarına pazarlamasını yaptığı güncel teknoloji özelliğini taşıması nedeniyle BTÜ öğrencilerinin robot teknolojisi ile tanışmaları için büyük fırsat sağlayacak.

Teslim ve Protokol İmza Töreni sırasında bir konuşma gerçekleştiren BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, Üniversitede kurulan Robot Eğitim Merkezi’nin DBMMF’deki eğitimi zenginleştireceğini ve Bursa’nın ve özellikle Bursa sanayinin ihtiyaçlarına cevap verecek bir profilde büyüme sözlerini gerçekleştirme yolunda sadece bir adım olduğunu belirtti. Prof. Sürmen, Merkezin araç gereç parkının METR tarafından hibe edilen robottan ibaret kalmayacağını söyleyerek üretim ağırlıklı olarak sürekli geliştirileceğinin ve bu merkeze diğer uygulama merkezlerinin de ilave edileceğinin  altını çizdi. “Bir mühendis adayının teknolojinin kullanıldığı bir üretim ortamından kazandığı öğrenme deneyimini sınıf ortamında elde edemezsiniz. Bu nedenle METR’nin verdiği destek, üniversitemiz öğrencilerinin sanayinin istediği niteliklere sahip olarak yetişmesine önemli oranda katkı sağlayacak. Bu anlamda üniversitemizden mezun olan bir mühendisi istihdam edecek bir sanayi kuruluşu, kullandığı teknoloji ile ilgili eğitim almış bir mühendis ile işe başlamış olacağından, personelin oryantasyon süresi ve eğitim masraflarından önemli ölçüde tasarruf etmiş olacaktır” dedi.

BTÜ’ye robot hibe eden Firmanın İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Bizel’in yaptığı değerlendirmede, “Mıtsubıshı Electrıc Turkey Elektrik Ürünleri A.Ş. üretimini gerçekleştirdiği ileri teknoloji ürünlerini eğitim kurumlarına hibe ediyor olmaktan büyük gurur duyuyor. Bu gün BTÜ ile imzaladığımız iş birliği sözleşmesi sayesinde firmamızın ürettiği robotlarının kullanım bilgisine BTÜ öğrencileri üniversite yıllarında sahip olacaklar. Aynı zamanda bu teknolojiyi kullanma bilgisine ulaşmış öğrencilerimize sertifikaları da verilecek. Bu sayede iş hayatlarına bir artı değer kazanmış olarak başlamalarını hedefliyoruz  ” diyerek sözlerini sonlandırdı.