Anasayfa » Haberler » BTÜ Öğretim Üyeleri, Karacabeyli Sanayiciler İle Bir Araya Geldi

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), Bursa’nın ilçelerindeki sanayi kuruluşlarının da ihtiyaçlarını belirlemek ve onlara uygun çözümler üretebilmek adına Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) ile temaslarda bulundu.

KTSO konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şule Altun, KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü ve Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı’nın yanı sıra BTÜ öğretim görevlileri ile Karacabey bölgesine değer katan sanayiciler katıldı.

Sürmen: Bursa’yı çevreleyen bütün unsurları kucaklamak bizim görevimiz

Bursa Teknik Üniversitesi’nin toplumun beklentilerini karşılayan; bilgi, teknoloji, sosyal ve sanatsal değerler üreten, araştırmacı kimliği ile öne çıkan bir dünya üniversitesi olma misyonuna değinen BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, “Misyonumuz gereği Bursa’nın tüm ticaret ve sanayi odalarını sırasıyla gezip onlarla olan işbirliklerimizi güçlendirme çabasındayız. Bursa’yı çevreleyen bütün unsurları kuşatmak bizim görevimiz. Bizler mevcut fakültelerimizle çevre ile olan ilişkilerimizi nasıl azami ölçüye çıkartırız onun gayreti içerisindeyiz. Sanayiyle, çevreyle, tarımla, toplumla olan ilişkilerimiz güçlenmediği sürece misyonumuzun dışına çıkacağımızın farkındayız. Bu yüzden hem üniversite hem de sanayi tarafından ortaya konan ağırlığı kırmak için çok büyük çaba sarf ediyoruz. Bu hususta sizlerin de desteğini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Güncü: BTÜ’yü ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz

Karacabey bölgesine değer katan firmalardan bahseden KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü ise, Karacabey’in bereketli toprakları ve üretimleri ile Bursa’nın en büyük tarım üreticisi olduğunu vurguladı. BTÜ’yü ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Güncü, “Sanayi kesimimiz adına özellikle belirtmek istediğim bir konu var. Aslında bizim bir okul yapma sözümüz var. Umarım Karacabey’de bir yüksekokul açarsınız. Böyle bir yapılanma olursa katkı vermekten gurur duyarız” diye konuştu.

Matlı: Tarımda da marka şehir yaratmamız gerekiyor

Bursa’nın, otomotiv ve tekstil sanayisinin yanı sıra tarımsal markaları ile büyük bir tarım şehri olduğuna dikkat çeken Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, “Karacabey tarıma dayalı sanayinin büyük olduğu, tarımsal markaların kuvvetli olduğu bir yer. Tarımda da güvenli gıda işleyen ve güvenli gıda satan işletmeleri ile perakende zincirleri oluşturarak marka şehir yaratmamız gerekiyor. Bunu yapabilmek için çevre kirliliği, hava kirliliği ve arıtmalarımız ile ilgili konulara dikkat etmeliyiz. Sizlerle beraber bu konular hakkında projeler üretmeliyiz” dedi.

Altun: Amacımız, öğretim görevlilerimizle sanayicilerimizi bir araya getirmek

Toplantıda BTÜ’yü tanıtma amaçlı bir sunum gerçekleştiren BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şule Altun da, “Teknik üniversite olarak sanayi ile olan ilişkilerimize önem veriyoruz. Bursa’da bir çok sanayi kuruluşumuz ile toplantı gerçekleştirdik. İlçelerimizde de çok ciddi bir potansiyel olduğunu biliyoruz. Bu toplantılardaki amacımız öğretim görevlilerimizle sanayicilerimizi bir araya getirmek. Ortak çalışma alanları bulmak ve mümkün olduğunca projelerle desteklenmiş çalışmaların yapılmasına öncülük etmektir. Günümüzde bilgi ve inovasyon paradan daha önemli hale geldi. Açıkçası paranın asıl kaynağı bilgi ve inovasyondur. Biz de bu treni kaçırmamak için var olan bilgi birikimimizi sanayicilerimizle paylaşmayı amaçlıyoruz. Bu toplantıların temel hedefi sanayiye ve bulunduğumuz ilçeye mümkün olduğunca katkı koyabilmektir” ifadelerine yer verdi.

Toplantı, karşılıklı hediye takdiminin ardından son buldu.