Anasayfa » Haberler » BTÜ İnsansız Hava Araçlarını 'Işıklar 2014 Şenliği'nde Sergiledi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Işıklar Askeri Hava Lisesi işbirliğiyle düzenlenen Işıklar Şenliği, uzay ve havacılık tutkunlarını bir araya getirdi. Vali Münir Karaloğlu, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Işıklar Askeri Hava Lisesi Komutanı Hava Pilot Kurmay Albay İshak Dayıoğlu ve binlerce Bursalının katıldığı şenlikte Bursa Teknik Üniversitesi de açtığı stantta (BTÜ) Lagari ve Nimbus isimli iki insansız hava aracını (İHA) sergiledi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığının destekleri ile TAİ, TEİ, Havelsan, Aselsan, Roketsan gibi savunma sanayimizin önemli firmaları ile Bursa'da savunma sanayine destek veren firmaların buluştuğu şenlikte, BTÜ’nün yanı sıra ODTÜ, Uludağ gibi ülkemizin önde gelen üniversiteleri de stantlarını açarak, havacılık alanındaki çalışmalarını paylaştılar.

Festivalde planörlerden model uçaklara, yarasa adamdan paraşütle atlayışa kadar birçok gösteriye yer verildi. Hava Kuvvetleri paraşütçüleri ise yaptıkları gösteride yaralı bir askeri kurtararak büyük bir alkış aldı. Dünyaca ünlü akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk, birbirinden ilginç şovları ile beğeni kazandı.

Şenliğin en dikkat çeken bölümü Solotürk’ün gösterisi oldu. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Solotürk gösteri ekibi sergilediği muhteşem gösteriyle izleyenlerin hayranlığını topladı. F16 uçağının yapabileceği tüm manevraları gerçekleştiren Solotürk’ün Pilotu Yüzbaşı Yusuf Kurt, izleyenleri coşturdu.

BTÜ, havacılık alanında Bursa’da düzenlenen önemli etkinliğe Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğünün organizasyonu ile Makine Teknolojileri, Robot ve Otomasyon Topluluğu danışmanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Lekesiz ve üye öğrencilerinin oluşturduğu tanıtım grubu ile katıldı. BTÜ, Işıklar Şenliğinde açtığı stantta, çeşitli uluslararası yarışmalara katılmış ve dereceye girmiş olan Lagari ve Nimbus uçaklarını havacılığa ilgi duyan katılımcıların beğenisine sundu. Şenliğe katılanların hayli ilgisini çeken her iki İHA’nın sergilenmesinin yanı sıra üniversitenin faaliyetleri hakkında özet bilgilerin bulunduğu kitapçık ve çeşitli materyaller de ziyaretçiler hediye edildi.