Anasayfa » Haberler » NİMBUS'u Tasarlayan BTÜ Öğretim Üyeleri ve Öğrenciler Prof. Dr. Ali Sürmen'e Teşekkür Ettiler

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ)  öğrencileri tasarladıkları uçak olan “NİMBUS” la Design Build Fly 2014  yarışmasına katılmak üzere gittikleri Amerika Birleşik Devletleri’den (ABD) döndükten sonra Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen’e teşekkür ziyaretinde bulundular.

Üniversitelerde Mühendislik öğrenimi gören gençlere gerçek hayatta uçak dizaynı deneyimi kazandırmayı amaçlayan ABD’deki Design Build Fly 2014 yarışmasına katılmak için uzun süre çalışarak  “NİMBUS” isimli bir İnsansız Hava Aracı geliştiren BTÜ öğretim üyeleri ve öğrencileri ABD’den döndükten sonra verdiği destek nedeniyle Prof. Dr. Ali Sürmen’e teşekkür ettiler.

Rektör Prof. Dr. Sürmen kendisini, Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü öğretim  üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Lekesiz’le birlikte ziyaret eden öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO) katkılarıyla, BTÜ ve Tophane Anadolu Endüstri Meslek Lisesi’nin ortak çalışmasıyla Design Build Fly 2014 yarışması için geliştirilen 2. Nesil İnsansız Hava Aracı NİMBUS’la, Wichita Kansas şehrinde yapılan yarışmada BTÜ’yü ve sanayi şehri olan Bursa’yı başarı ile temsil etmeleri nedeniyle memnun olduğunu söyledi.

Yarışmada önemli olanın derece almak olmadığını belirten Prof. Dr. Sürmen, bu tür yarışmalarda teknik üniversite öğrencileri olarak tasarlamak ve üretim yapmanın değerini anlamalarının en büyük kazanımları olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Sürmen konuşmasının sonunda, BTÜ öğrencilerini üniversite yönetimi olarak her zaman destekleyeceklerinin altını çizdi.