Anasayfa » Haberler » Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülü Alma Yolunda Bursa’dan da Bir Proje Var

Avrupa Komisyonu’nun sponsorluğunda 2006 yılından beri verilmekte olan ve girişimciliğin Avrupa çapında kamu kurum - kuruluşlarının desteği ve teşviki ile geliştirilmesini ifade eden Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri için başvuru ve değerlendirme süreci tamamlandı.

Türkiye’de gerçekleştirilen ulusal seçim sürecini yürüten Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’na (KOSGEB) yapılan 24 başvuru, oluşturulan değerlendirme komisyonunda incelendi. Komisyon tarafından yapılan değerlendirmenin sonucunda 24 proje arasından iki proje ödüle aday projeler olarak belirlendi.

 KOSGEB tarafından yapılan değerlendirme sonucunda İTÜ Arı Teknokent’in hazırladığı proje ile birlikte Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin yürütücülüğünde Bursa Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şule Altun’un danışmanlığında hazırlanan proje, Türkiye’den ödüle aday projeler olarak seçildi.

İşletmeleri ve girişimciliği en başarılı şekilde teşvik edenleri belirlemek, en iyi girişimcilik uygulamalarını ve politikalarını sergilemek, girişimciliğin katma değeri üzerine farkındalığı arttırmak ve potansiyel girişimcileri cesaretlendirmek amacını taşıyan Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri  için İTÜ Arı Teknokent’in “Yeteneklere Yatırım Yapmak” kategorisindeki, “İTÜ Çekirdek Projesi” ile Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin “Kaynak Etkinliğinin ve Çevre Dostu (Yeşil) Pazarların Gelişiminin Desteklenmesi” kategorisindeki “Tekstil Terbiye Sektöründe Temiz Üretim İçin Örnek Modellerin Oluşturulması Projesi”, Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri için Türkiye’nin aday gösterdiği projeler oldu. Komisyonun aldığı kararla her iki proje için  Avrupa Komisyonu nezdinde adaylık süreci resmi olarak başladı.

Ulusal seçim süreci sonunda her ülkeden belirlenen iki aday projenin, Avrupa Komisyonu’na bildirilmesiyle başlayan değerlendirme sürecinin sonunda, ödüle layık görülen adaylara ödülleri, Ekim 2014’de düzenlenecek törenle takdim edilecek.