Anasayfa » Haberler » Bilime ve Teknolojiye Meraklı Gençler Bursa'da Buluştu

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin bu yıl 3.'sünü düzenlediği 'Bilim Şenliği', 'Yenilenebilir Enerji' ana temasıyla, 2 - 4 Mayıs tarihleri arasında Merinos Parkı'nda gerçekleşti. Birbirinden farklı tasarım ve buluşların sergilendiği Bilim Şenliği’ne Bursa Milletvekilleri İsmet Su, Hüseyin Şahin, Önden Matlı, Aykan Erdemir, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Bilici, protokol üyeleri ile birlikte çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı. Bilim Şenliği’nin açılış konuşmasını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptı.

Makine Teknolojileri, Robot ve Otomasyon Topluğu ile birlikte Kimya Topluluğunca temsil edilen Bursa Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından tasarlanan ve üretilen insansız hava araçları LAGARİ ve NİMBUS’un yanı sıra üniversitede görev yapan öğretim üyelerinin gerçekleştirdiği  ve patenti alınan projelerin detaylarının sunulduğu posterlerini de sergilediği Bilim Şenliğinde 210 proje standı, 190 ortaokul, orta öğretim ve meslek lisesi projesi, 55 üniversite kulübü, 25 atölye çadırı, 7 yurt dışı bilim şov ekibi, 10 bilim merkezi, 20 mucit, 10 AR-GE firması yer aldı. Şenlikte çeşitli üniversitelerin ve firmaların tasarladığı 20 ayrı geleceğin otomobili de ziyaretçilere tanıtıldı.

Şenliğin açılış töreninden sonra BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen Bilim Şenliği Çadırlarını gezerek mucit gençlerden bilgi aldı. Özellikle konuk üniversitelerin stantlarına ilgi gösteren Prof. Dr. Sürmen bilim ve teknoloji ile ilgilenen gençleri başarıları çalışmalarından dolayı kutladı.