Anasayfa » Haberler » BTܒnün BEBKA Proje Başarısı

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), 2014 Yılı Mali Destek Programları kapsamında geçtiğimiz aylarda çağrısını yaptığı proje önerilerini değerlendirerek, sonuçlarını kamuoyuna duyurdu. Pazartesi günü yapılan duyuruda, BEBKA’nın yaptığı değerlendirme sonucunda Bursa Teknik Üniversitesi’nin (BTÜ) "İşbirliği ve Gelişim Mali Destek Programı" kategorisinde başvurduğu ''Bursa Kauçuk-Plastik Test ve Analiz Laboratuvarı '' başlıklı proje önerisinin, 2014 Yılı Mali Destek Programları çerçevesinde mali destek almaya hak kazandığı belirtildi.

Program kapsamında başvuran 35 proje içerisinden 17 projeyi desteklenmeye değer bulan BEBKA’nın sonuçları açıkladığı duyurusundan ardından açıklama yapan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen “Ülke ekonomisi için son derece gerekli olan test- analiz merkezini ülkemize kazandıracak olan proje önerimizin mali destek alması bizleri memnun etti. Üniversitemiz sanayinin sorunlarına çözüm bulmak için önemli projeler üretmekte. Test analiz merkezi de bu çalışmalardan biridir. Ürettiği projelerle BTÜ, her konuda sanayimizin yanında olacaktır” dedi.

Rektör Prof. Dr. Sürmen açıklamasının devamında “Bursa sanayisinin önemli bir ihtiyacı olan Kauçuk-Plastik Test ve Analiz Laboratuvarını Bursa’ya kazandırmak amacıyla BTÜ tarafından hazırlanan proje önerisinin, BEBKA’nın desteğini almasının ülke sanayisi adına bir önemli adım olduğunu belirtti. Alınan mali destekle faaliyete geçecek olan test ve analiz merkezinin uluslararası akreditasyon işlemlerinin de kısa zamanda yapılacağını söyledi. Prof. Dr. Sürmen, merkezi sanayi açısından önemli bir kazanım olduğuna da değinerek, BEBKA’nın mali desteğiyle BTÜ’nün faaliyete geçireceği test ve analiz merkezinin Bursa ve çevresindeki firmaların maliyetleri düşürerek, uluslararası alanda rekabet güçlerini arttıracağınının altını çizdi.

Rektör Prof. Dr. Sürmen konuşmasının sonunda, BEBKA’nın "İşbirliği ve Gelişim Mali Destek Programı" çerçevesinde başvuruda bulunan 35 proje önerisi arasından desteklenmeye değer bulduğu 17 proje içerisinde yer alan '' Bursa Kauçuk-Plastik Test ve Analiz Laboratuvarı'' başlıklı projede emeği geçen BTÜ öğretim üyeleri Doç.Dr. Kenan Yıldırım’a, Doç. Dr. Deniz Uzunsoy’a ve Yrd. Doç. Dr. Halit Levent Hoşgün'e teşekkür ederek, başarılarının devamını diledi.