Anasayfa » Haberler » BTÜ, OİB Otomotiv Tasarım Yarışmasından Ödül Kazandı

   Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) 3. kez organize ettiği ‘Türkiye Otomotiv Sektöründe Geleneksel AR-GE Proje Pazarı' ve ‘Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması'nda Bursa Teknik Üniversitesi ödül kazandı.

   Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen Türkiye Otomotiv Sektöründe Geleneksel AR-GE Proje Pazarı' ve ‘Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması’ ödül töreni kamu kurumları, üniversiteler ve sanayicilerden oluşan otomotiv sektörünün paydaşlarını bir araya getirdi.

   Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) organizasyonunu yaptığı, Ekonomi Bakanlığı'nın desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) koordinatörlüğünde düzenlenen yarışmada çeşitli alanlarda başarılı projelere toplamda 300 bin liralık ödül verilirken, Bursa Teknik Üniversitesi ( BTÜ) de yarışmaya en çok proje sunan üniversite olarak ödül aldı.

   BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen üniversite adına ödül aldığı tören sonrasında yaptığı açıklamada ülkemizin 2023 vizyonuna işaret ederken, AR-GE, tasarım ve inovasyonun önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Ali Sürmen markalaşmanın ülke adına değer üretmenin anahtarlarından biri olduğunu vurguladığı açıklamasına şöyle devam etti: “Gelişmiş ülke olmanın göstergelerinden biri olan markalaşmanın beş yıllık bir dönem içerisinde otomotiv alanında gerçekleşmesi önemlidir. Bununla beraber havacılık ve diğer sanayi alanlarının da 2023 vizyonunda yer tuttuğuna inanıyorum. Üniversite olarak kurulduğumuz günden beri ülkemiz sanayisi ve üniversite arasındaki işbirliğini arttırmak için yoğun çaba harcıyoruz. Üniversitemizin değerli akademisyenleri tarafından çeşitli konularda projeler üretmelerine ek olarak, öğrencilerimizi de sadece kitabi bilgilerle değil, sanayinin istediği niteliklerle donatarak, geleceğin, düşünen ve üreten mühendisler olarak yetiştirme gayreti içerisindeyiz. Bu gün ‘Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması’nda Üniversitemizin en çok proje sunan üniversite olarak ödül almamız çalışmalarımızın doğru yönde ilerlediğini göstermektedir. Bu nedenle, yarışmaya proje sunan BTÜ öğretim üyesi arkadaşlarımla birlikte, ödül alan ve alamayan tüm yarışmacıları kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca; Ülkemizde proje üretmeye yönelik duyarlılığı arttıran bu yarışmayı düzenleyen ve destekleyen Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB)’ne teşekkür ediyorum” dedi.