Anasayfa » Haberler » BİSİAD'dan BTÜ'ye ziyaret
 
Bilişim Sektörü İş Adamları Derneği BİSİAD Başkanı Osman AKIN, Bursa'da bilgisayar mühendislerine ihtiyacın fazla olduğunu söyledi.
 
BİSİAD Başkanı Osman AKIN, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Ali SÜRMEN'i ziyaret etti. Son yıllarda bilişimin artması ile dernek olarak faaliyetlerini arttırdıklarını söyleyen Osman AKIN, sektör olarak en büyük sorunlarının nitelikli bilgisayar mühendisi istihdam edememek olduğunu dile getirdi. Bursa'da bilgisayar mühendisliği bölümünün olmamasını eleştiren Akın, "İlanla bilgisayar mühendisi arıyoruz; ama bulamıyoruz. Bursa'nın makine mühendisliği bölümüne acilen ihtiyacı var." diye konuştu.
 
Matematik bölümü mezunlarını yüksek lisans ile bilgisayar bölümü yaparak açığı kapatmaya çalıştıklarına dikkat çeken AKIN, "Şimdi bilgisayar mühendisliği bölümü açılsa ancak 4 yıl sonra mezun verecek. Bu bağlamda biz bugünden o tohumları atmalıyız. Bu bizden çok kent için önemli. Biz Bursa'nın geleceğine yatırım yapıyoruz." şeklinde konuştu.
 
Gelecekte yazılımın önem kazanacağını açıklayan AKIN, savunma sanayiine önemli katkı sağlayacak olan bir yazılım vadisi kurma projelerinin olduğunu da sözlerine ekledi.
 
Türkiye'de bilgisayar mühendisliği algısının tam anlamıyla yerleşmediğini vurgulayan Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Ali SÜRMEN ise şunları söyledi: "Bir üniversitenin yaptığı araştırmada Bursa'nın ihtiyaçlarında sağlık turizmi ve yazılım konuları ön plana çıktı. Bursa bu konular düzleminde ilerliyor."
 
Bilgisayar mühendisliği bölümüne talebin ne olacağını bilemedikleri için bölümü açmadıklarını belirten Ali SÜRMEN, bölümün açılmasının problem olmadığını; ancak talebin ne düzeyde gelişeceğini bilemediklerini kaydetti. Üniversite olarak en az 5 öğretim üyesi olmadan bir bölüm açamayacaklarını ifade eden SÜRMEN, "Bursa Teknik Üniversitesi olarak taleplere cevap vermek görevimiz." şeklinde konuştu.