Anasayfa » Haberler » BTܒnün 2. Nesil İnsansız Hava Aracı “NİMBUS” ABD Yolunda

   Bursa Teknik Üniversitesi  öğrencileri 2013 yılında  İstanbul Hazerfen Havaalanında gerçekleşen “Geleceğin Uçak Tasarımı 2013”  (Future Flight Design 2013) yarışmasında  “LAGARİ” isimli insansız hava aracı ile ikincilik ödülü almalarının ardından,  yeni tasarladıkları uçak olan “NİMBUS” la Design Build Fly 2014  yarışmasına katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gittiler.

   Üniversitelerde Mühendislik öğrenimi gören gençlere gerçek hayatta uçak dizaynı deneyimi kazandırmayı amaçlayan ABD’deki Design Build Fly 2014 yarışmasına katılmak için uzun süredir çalışan BTÜ öğretim üyeleri ve öğrencileri, çalışmalarının sonucunda  “NİMBUS” isimli bir İnsansız Hava Aracı geliştirdiler.

   11-13 Nisan tarihlerinde Wichita Kansas şehrinde gerçekleştirilecek olan Design Build Fly 2014 yarışması için BTÜ öğrenci ve öğretim üyelerince tasarlanan İnsansız Hava Aracı NİMBUS projesi Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO) katkılarıyla, BTÜ ve Tophane Anadolu Endüstri Meslek Lisesi’nin ortak çalışmasıyla gerçekleşti.

   BTÜ’nün olanakları ile geliştirilen ve özellikleri bakımından önemli detaylara sahip olan İnsansız Hava Aracı NİMBUS, 1,8 kg. ağırlığında, 10 dakika uçuş süresine, 70 km/saat üst hız ile  2-3 km. menzile, sahip olacak şekilde tasarlandı. Yarışmada hayli iddialı olan İnsansız Hava Aracı NİMBUS’un araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürüten proje ekibinin koordinatörlüğünü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Lekesiz yaptı. Danışmanlığını Tophane Anadolu Endüstri Meslek Lisesi öğretmenlerinden Murat Bozdemir’in üstelendiği projede, BTÜ öğrencileri Batuhan Yılmaz ve Alişah Simitçi görev aldılar. BTÜ tarafından tasarlanan NİMBUS’un Design Build Fly 2014 yarışmasına katılması için gerekli olan raporu da Koç  Üniversitesi’nden Baturay Arslan hazırladı.