Anasayfa » Haberler » BTÜ Öğrencilerinden Avrupa Çıkartması

   Bursa Teknik Üniversitesi’nin (BTÜ) çeşitli bölümlerinde öğrenim gören yedi öğrenci Belçika’da düzenlenen “Raise Youth  Voice”  (Sesini Duyur) etkinliğinde BTÜ’yü temsil etti. Geçtiğimiz günlerde, Belçika’nın Namur ve Brüksel şehirlerinde düzenlenen “Raise Youth Voice” etkinliğine katılan BTÜ Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Gamze Karaağaç, Ozan Emre Erdem, Turgut Utken, Uğur Ülgül, Aslıhan Hacer Turan, Buse Yonca Hüsmen ve Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Özkan Güler Avrupa Birliği Parlamentosunda eğitimdeki pratik eksikliği konusundaki düşüncelerini paylaştılar.

   Çeşitli ülkelerden üniversite öğrencilerinin katıldığı ve gençlerin ülkelerindeki sorunları Avrupa Birliği Parlamentosunda özgürce dile getirmeleri sonucunda farkındalık oluşturarak, Avrupa Birliğinin yetkili organlarının harekete geçirilmesini ve çözüme kavuşturulmasının amaçlandığı  “Raise Youth Voice”  etkinliğinde BTÜ öğrencileri, Avrupa Birliği Parlamento Başkanı Martin Schulz’la da görüştüler.

   Gençlerin on ana başlık altında belirlenen konularda ülkelerinin önemli bir sorununu ortaya koyarak Avrupa Birliği Parlamentosu nezdinde dile getirdiği  “Raise Youth Voice”  etkinliğinde BTÜ öğrencileri “Eğitimde Uygulama Eksikliği” konusunda görüşlerini dile getirerek dikkat çektiler. Bu sorunun Avrupa Birliğine üye ve aday ülkeleri tamamını kapsadığını belirten BTÜ’lü gençler  etkinlik, kapsamında Avrupa Birliği Parlamento Başkanı Martin Schulz’dan çözüme yönelik adımların bir an öznce atılmasını istediler. Brüksel’deki Avrupa Birliği Parlamentosunda gerçekleşen görüşme sırasında üniversitelerde verilen eğitim ve öğretimde teorik dersler kadar pratik derslerin de müfredatlarda yer almasını talep eden BTÜ öğrencileri, özellikle ülkemizdeki üniversitelerin araştırma ve geliştirme laboratuvarları kurabilmeleri için Avrupa Birliği fonlarından daha fazla pay ayrılması gerektiğini dile getirdiler.