BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ


BTÜ 2019?da da Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliklerine Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 23 TEM 2019, Salı


BTÜ 2019’da da Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliklerine Devam Ediyor

Genç ve dinamik bakış açısıyla Bursa’nın inovasyon ve girişimcilik ekosistemine yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen Bursa Teknik Üniversitesi kamu-üniversite-sanayi işbirlikleri çalışmalarına 2019 yılında da tüm hızıyla devam ediyor.

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) bünyesinde faaliyetlerine 2017 yılında başlayan Teknoloji Transfer Ofisi (BURSATTO) teknoloji transferini mümkün kılmak, iş fikirlerini ticarileştirmek ve akademi-sanayi işbirliğinde katalizör görevi görmek gibi hedeflerle sürdürdüğü çalışmalarında kısa sürede verimli sonuçlar elde etti. Kamu-üniversite-sanayi işbirliği ile teknoloji transferi için gereken araç ve yöntemleri geliştirmek, elde edilen bilginin topluma aktarılmasına aracı olmak, yenilikçi fikir sahibi girişimcileri desteklemek ve Ar-Ge çıktılarının ticarileşmesini mümkün kılmak gibi çok çeşitli alanlarda gerçekleştirdiği faaliyetleriyle katkı sağlayan BURSATTO, sanayi temsilcileriyle imzalanan işbirliği protokollerinin sayısının artırmasının yanında gerek kamu gerekse sanayiden aldığı olumlu geri bildirimler sayesinde de doğru yolda emin adımlarla yürüdüğünü göstermektedir.

BTÜ’nün Kamu-üniversite-sanayi işbirliklerine 2018 yılında ivme kazandıran BURSATTO, 2019’un ilk yarısında,çeşitli sektörlerden sanayi temsilcilerini alanında uzman akademisyenlerle buluşturarak; akademik vizyonun sanayiye, sanayi pratiklerinin ve eğilimlerinin akademiye aktarılmasına aracı olarak işbirliklerini kolaylaştırmaya ve hızlandırmaya devam etmektedir. Bu sürecin sonucunda işbirliklerinin artması ve sanayi-akademi ortaklığında gerçekleştirilen proje sayısının çoğalması hedeflere ulaşıldığının en büyük göstergelerinden biridir. BURSATTO’nun vizyonu işbirliklerini sürdürülebilir kılmak ve kamu-üniversite-sanayi ortaklıklarının artarak uyum içerisinde ilerlemesini sağlamaktır. Bu doğrultuda inovasyon ve girişimcilik ekosistemi desteklenmekte, akademinin sanayiye, sanayinin akademiye değer katması konusunda çalışmalar yürütülmektedir.

Kamu-üniversite-sanayi işbirliği kapsamında faaliyetlerin odağında danışmanlık bulunmaktadır. Bunun yanında fikri haklar için destek ve girişimcilik odaklı çalışmalar yürütülmektedir. Dinamik ve uzman kadrosuyla BURSATTO, 2019’un ikinci yarısında da etkin bir rehber olmayı ve akademisyenlerle sanayi temsilcilerini buluşturarak Bursa’mıza katma değer üretecek proje sayısını artırmayı hedeflemektedir.

BTÜ bünyesinde 2019’un ilk yarısında kamu-üniversite-sanayi işbirliği alanında aşağıda belirtilen kurum ve kuruluşlarla protokoller imzalanmış ve projeler devreye sokulmuştur. 

Kamu - Üniversite - Sanayi İşbirlikleri

Atatürk Üniversitesi

BEBKA - Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı

Bolt Bağlantı Elemanları San. Ve Tic. A.Ş.

Borçelik Çelik San. Tic. A.Ş.

BTSO - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası

Bursa Kalıp Merkezi Metal Form Makine San. Tic. A.Ş.

ÇEM - Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü

Destek Otomotiv Yan San. Ve Tic. A.Ş.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi

ELS Equilibrium Lift System Amortisör Oto. Yedek Parça San. Ve Tic. A.Ş.

Gürsu Belediyesi

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

İnegöl Belediyesi

İnova Otomotiv Koltuk Sistemleri Araç Tasarım Oto. San. Ve Tic. A.Ş.

Kestel Belediyesi

Nilüfer İMKB Fen Lisesi

Osmangazi Belediyesi

ROBODER - Robotik ve Yüksek Teknoloji Üretim Sistem Entegratörleri Derneği

TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı

Valeo Otomotiv San. Ve Tic. A.Ş.